» 
»
 

Gebelikte hipertansiyon ve böbrek yetmezliğine dikkat!

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şevket Hüseyin Akpınar, daha önceden hipertansiyon ve böbrek yetmezliği gibi sorunlarla karşılaşmış anne adaylarının hamilelik öncesinde gebeliğin sağlıklı yaşanması için hekimlere danışmaları gerektiğini açıkladı!

Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şevket Hüseyin Akpınar, ilaç tedavisine rağmen hipertansiyonun önemli yüksek değerlerden aşağı düşürülemediği görülüyorsa ve hedef organ hasarı mevcutsa, gebeliğin büyük olasılıkla tolere edilemeyeceğini ve gebeliğin sonlandırılması ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti.

Dr. Şevket Hüseyin Akpınar, gebelik ve hipertansiyon hakkında da açıklama yapmayı es geçmedi. Gebelik sırasında hipertansiyon, preeklampsi, kronik hipertansiyon, gebelik hipertansiyonu veya böbrek yetmezliği hastalıklarında ortaya çıktığını belirtti. Gebelerde vücutta meydana gelen bazı fizyolojik değişiklikler sonunda kan basıncının normallerine göre bir miktar azaldığını açıkladı. Buna göre de gebelerde ölçülen 140/90 mm Hg’lik bir kan basıncının yüksek tansiyon olarak değerlendirildiğini ve bütün gebelerde kan basıncının ölçümünün oturur vaziyette yapılması gerektiğini de belirtti.

Gebelikte sara nöbeti ile ilgili de konuşma yapan Akpınar, preeklampsi teşhisi konulmuş bir gebe sara nöbeti gibi bir nöbet geçirirse gebeye eklampsi tanısı konulacağını söyledi. Eklampsinin ise, gebeliğe özgü bir durum olduğunu ve gebeliğin 20. Haftasından sonra belirli bir zamanda ve doğumdan sonra 6.haftaya kadar görülebileceğini açıklayan Akpınar, önceden böbrek yetmezliği veya hipertansiyon mevcut olan hastaların gebelik sırasında da aynı hastalıklarla karşılaşmamaları için hamilelik öncesinde mutlaka hekimlere danışmaları gerektiğini açıkladı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *