Gece sık idrara çıkanlar dikkat! Fazla tuz tüketiyor olabilirsiniz

Fazla tuz tüketimi ile gece sık tuvalete kalkmak arasındaki ilişkiyi araştıran Japon doktorlar çarpıcı sonuçlara ulaştı.

BBC'nin haberine göre Japon doktorlar yaptıkları araştırmalar sonucunda "noktüri" yani gece sık idrara çıkma sorunu ile fazla tuz tüketimi arasındaki ilişkiyi ortaya çıkardı. Londra'da düzenlenen Avrupa Üroloji Derneği Kongresi'nde Nagasaki Üniversitesi araştırmacıları bu konuda yaptıkları çalışmayı sundu.

Dünya Sağlık Örgütü'nün yetişkinlerde günlük 5 gram ve küçük çocuklarda 2 gramı geçememesi uyarısında bulunduğu tuz tüketimi konusunda yapılan araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmacıların söz konusu çalışmasına 300'den fazla gönüllü katılım gösterdi. Tuzu azaltan katılımcıların gece daha az tuvalete kalktıkları görülürken çalışmanın lideri Dr. Matsuo Tomohiro, uyku sorunu yaşayan ve fazla tuz tüketen hastaları 3 ay takip ettiklerini ve sonunda tuzu azaltmalarını tavsiye ettiklerini belirtti.

Gecede 2'den fazla tuvalete kalkan katılımcıların tuz tüketimini azalttıktan sonra bir kez idrara çıkmaya başladıklarını kaydeden Japon bilim adamı, normalden fazla tuz tüketen 98 hastanın ise gece daha fazla tuvalete kalktıklarını bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *