» 
 

Gelir testi başvuruları yarın başlıyor

Sağlık sigortası borcu olanlara ikinci bir imkan sağlanacak. Yarın başlayacak olan gelir testi başvurusunda bulunanlar, sonuca göre GSS (Genel Sağlık Sigortası) primlerini ödemeleri ya da devlet tarafından karşılanması durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

GSS borcu olanlara müjdeli haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından geldi. Yapılan yazılı açıklamada, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) alacakları başta olmak üzere devletin bazı alacakları, 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun'un kısa süre önce yasalaştığını belirtti. Bu sene Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarının, bunların gecikme cezalarının ve genel sağlık sigortası borçlarının yapılandırılmasına imkân sağlandığı ifade edildi.

Öncesinde gelir testine gitmediğinden dolayı genel sağlık sigortası borcu bulunanlar, sağlanan bu imkan ile birlikte yarından itibaren başlayan gelir testine başvuruda bulunabilecekler. Başvuruda bulunanlar, gelir testinin sonucuna göre genel sağlık sigortası primleri ödemeleri ya da devlet tarafından karşılanması durumunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Bakan Süleyman Soylu, gelir testinin önemli olduğunu vurgulayarak, gelir testini yaptırmayan kişilerin sosyal güvenlik sistemince orada bir statünün içerisine konulduğunu ve orada da diğer bir fırsat kapısının açıldığını belirtti. Sadece ana paraların 12 ay eşit taksit ile ödenmesi imkânının sunulduğu, ardından ilk taksitinin ödenmesi ile sağlık hizmetlerinden faydalanma fırsatı verildiği, gelir testi için 1 Eylül'den itibaren 4 ay fırsat verildiği sonuçta tekrar gelir testi yaptırma imkânının yeniden sunulduğu ve 4 ay içerisinde hem test yapıp hem de müracaat edebilme olanağı sunulduğu, ödemenin 5. ayın sonundan itibaren başladığını bildirdi.

Herhangi bir işte çalışmayan ve kendisine bakmakla yükümlü kimsesi olmayanlar, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almayan ve gelir sağlamayanlar, üniversiteye gidiyor ise 25, liseye gidiyor ise 20, okula gitmiyor ise 18 yaşını geçmiş olan kişilerin gelir testi yaptırmak zorunda olduklarını belirtti. Başvuru ise 2 Ocak 2017'ye kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *