Geminid meteor yağmuru 13 Aralık gecesi gökyüzünü aydınlatacak

2016 yılı için son meteor yağmuru olma özelliği taşıyan Geminid meteor yağmuru her yıl olduğu gibi bu yıl da izleyenlere gökyüzünde görsel bir şölen sunacak…

Her sene olduğu gibi 2016 yılında 13-14 Aralık tarihlerinde gökyüzünde izlenecek olan Geminid meteor yağmuru bu gece gökyüzünü aydınlatacak. Yeryüzünün her bir noktasından çıplak gözle izlenebileceği ifade edilen meteor yağmuru 13 Aralık akşamı 22:00 civarı başlayıp, gece saat 02:00 civarına kadar sürmesi bekleniyor.

Bu özel yıldız kümesi bir göktaşının neden olduğu tek meteor yağmuru olma özelliğine sahiptir. Göktaşlarının bu heyecanlı serüvenlerinde göktaşları güneşe en yakın mesafeye geldiklerinde, yüzeyleri parçalanır bu parçalanma neticesinde uzayda şerit şeklinde bir iz bırakır.

Bu görsel şöleni çıplak gözle izleyebilecek olsanız da öncelikle parlak ışıklardan uzaklaşarak karanlık bir yer seçmeniz ve gözlerinizi karanlığa alıştırmanız gerekmektedir. Ayrıca geçmiş yıllara nazaran bir miktar daha sönük izlenmesi beklenen meteor yağmurunda Süper Ay’ın yarattığı aydınlığın etkili olacağı ifade ediliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *