» 
»
 

Genç ve güzel kalmanın püf noktaları!

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda DNA tamir geni olarak bilinen genlerin aktif olması için resveratrol molekülü siyah ve koyu renkli üzümün kabuğunda, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, erik, yer fıstığı, dut ve kızılcık içerisinde bolca bulunan bir madde olduğu açıklandı!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda genç ve güzel kalmak için yaşlanmayı önleyici, kansere karşı koruyucu ve kalp krizi riskini azaltan etkisiyle bilinen resveratrolün, siyah ve koyu renkli üzümün kabuğunda bol miktarda mevcut olduğu belirtildi.

Günümüzde beslenme alışkanlıkları eskiye kıyasla daha çok sağlığa yararlı besinler üzerinde yoğunlaşıyor. Birçok kişi, sağlığını korumak adına araştırmacılara olumlu etkileri uzmanlar tarafından kanıtlanmış besinleri, beslenme programına dahil ediyor. Yaşlanmayı önleyici, kalp krizi riskini azaltan ve kansere karşı koruyucu etkisiyle bilinen resveratrol, siyah üzüm olmak üzere, ahududu, böğürtlen, yaban mersini, erik, yer fıstığı, dut ve kızılcık içerisinde bolca bulunan bir maddedir.

Vücutta oluşan yaralar, hayvan saldırıları ve UV ışınlarına karşı vücudun dayanıklılık mekanizmasını sağlıklı tutmak amacıyla bitkiler tarafından üretilen resveratrol, siyah ve koyu renk üzüm kabuğunda bol miktarda bulunuyor. Ayrıca, resveratrol içeren gıda ürünlerinin şaraba dönüştürülmesi besinin içerdiği resveratrol miktarını da azaltıyor.

Resveratrol, birçok organizmada yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu kanıtlanan bir moleküldür. Hayvanlarda yapılan araştırmalarda DNA tamir genini aktif ettiği için, aerobik kapasite olarak bilinen oksijenin vücutta yağ yakımı için kullanılma kapasitesini ve insülin duyarlılığını arttırdığı için ve son olarak ise metabolik sağlık sorunlarına karşı koruyucu bir görev aldığı için böyle bir etkisi bulunmakta. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarında ise resveratrol, antioksidan aktivitesi göstererek kılcal damar tıkanıklıklarını ve kılcal damarlarda trombosit birikmesini engelliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *