» 
»
 

Gençlik iksiri içeren 11 besin belirlendi!

Bilim adamları hastalıkların tedavisi için yaptıkları çalışmaların yanı sıra, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için de araştırmalar yapıyor. Çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre belirlenen 11 besin içerisinde ruhu ve cildi tazeleyen, genç kalmayı sağlayan içerikler olduğun keşfedildi. İşte genç kalmak için öneriler...

Genç kalmak, yaşlanmayı yavaşlatmanın iksiri neredeyse çok eski zamanlara kadar dayanıyor. Genç kalmak için başta sağlıklı ve kaliteli bir yaşam temeli olduğu unutulmamalıdır. Düzenli uyku, dengeli beslenme, egzersizler mutlaka vücudun dinç ve diri kalmasını sağlayacaktır. Ancak bunların yanına ek olarak beslenmede genç kalmak için adeta gençlik iksiri içeren 11 besinin olduğu belirtiliyor. Genç kalmak için ve yaşlanmayı daha da yavaşlatmak için mutlaka balık tüketilmelidir. Balık içerisinde bulunan Omega-3 vücuttaki bir çok kronik hastalıkların gün yüzüne çıkmasına neden olan iltihap ve yangı gibi problemleri azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış durumdadır. Omega-3 yap asitleri aynı zamanda insanın kendisini daha enerjik ve daha mutlu hissetmesine yardımcı oluyor. Bu besini tüketenlerin kilo dengelemede de oldukça başarılı oldukları biliniyor.

Brokoli, karnıbahar, brüksel lahanası, mor lahana ve lahana gibi Brassica sebzelerinin içerisinde bulunan izotiyosiyanatlardan dolayı özellikle akciğer, kolon, prostat, pankreas ve mide kanserlerine karşı oldukça koruma sağlar. Bu sebzelerden değerini kaybetmeden tüketmek için haşlamak yerine buharda pişirmek yöntemi ile tüketilmelidir.

Zeytinyağı, içeriğindekiö doymamış yap asitlerinden ve antioksidan öğeleri barındırmasından dolayı kalp sağlığının korunmasını ve geliştirilmesine oldukça yardımcı olur. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda zeytinyağının bazı kanser türlerine karşı koruma görevi üstlendiğini de ortaya koymuştur. Ayrıca anti-aging etkisi olmasından dolayı genç kalmak için oldukça iyi bir besindir. Her ne kadar sağlıklı bir besin olsa da aşırı kalori içerdiğinden dolayı ölçülü tüketilmesi gerekmektedir.

Ahududu, böğürtlen ve yabanmersini gibi küçük mor ve kırmızı meyveler içerisindeki antioksidanlardan dolayı genç kalmanın ömrünü uzattığını ve yaşlanmatı geciktirdiği etkisi görülmüştür. Bu besinlerin anti-aging etkilerini gösteren puanlandırma sisteminde birinci sırada yer aldığı belirtiliyor.

Kakao, bilim adamlarının yaptıkları çalışmalr sonrasında kalp hastalıklarına, diyabete yakalanma riskini azalttığı ve damarları koruyucu etkisinin olduğu belirlendi. Bu sonuca ise, Panamalılarda kalp rahatsızlıklarının az görüldüğü ve incelendiğinde ise onların farklarının kakaoyu sıklıkla tükettikleri için olduğu ortaya çıktı.

Turuncu sebzelerden havuç, tatlı patates ve bal kabağının içerisindeki beta-karotenden dolayı güçlü bir antioksidan olduğu derinin bütünlüğünden ve göz sağlığından dolayı büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Ayrıca kemik ve kalp sağlığını da önemli ölçüde etkilediği bilgisi veriliyor.

Sülfür içeren sebzelerden sarımsak ve soğanın anti-aging etkisinin olduğu biliniyor. Bu etkisinden dolayı sıralandıklarında kuru sarımsağın daha etkili olduğu, ardından taze sarımsak, kuru soğan ve pırasanın yaşlanmayı geçleştirdiği öğrenildi.

Zerdeçal'daki kurkumin antioksidanı beynin yaşlanmasını geciktiriyor. Domates içerisindeki laykopenden dolayı prostat kanseri riskini azaltıyor ve güneş ışınlarına maruz kalan deriyi koruyor. Karpuz, içerisindeki sitrulin ile bağışıklık sisteminin gücüne güç katıyor ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Avokado da içerisindeki yüksek protein ve yağdan dolayı vücuttaki aşırı asit oluşumunu engelliyor. Ayrıca antioksidan etkisi ve tam bir E vitamini deposu olduğu belirtiliyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *