» 
 

Genel sağlık sigortası primlerinde büyük indirim

Her hangi bir kurumdan sigortası bulunmaması sebebi ile sağlık hizmetinde sorun yaşayanların sağlık hizmeti alabilmek için ödedikleri 65.8 ile 395 TL arasında değişen Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerine indirim geliyor. 53 TL'ye düşürülecek bu bedelin yanı sıra eski borçlar da silinecek.

Birçok alanda vatandaşın çıkarlarını gözetebilmek adına getirilen ekonomik kanunlara ilişkin yasal düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın imzasıyla  yasa teklifi olarak  TBMM Başkanlığına  sunuldu.

Bu yeni yasa tasarısı teklifine göre aile fertlerinden heri biri için geliri asgari ücretin üçte birinden daha az olanların GSS primlerini devlet tarafından ödenecek. Bu kuralın dışında kalan kişiler için de yeni düzenlemeler getirilecek.

Öte yandan çalışmayan, anne, baba veya eşinin üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanamayan kişilerden gelir seviyesine göre 65,88 lira ile 395.91 lira arasında alınan GSS pirimi tüm vatandaşlar için 53 lirada eşitlenecek. Ve Bakanlar Kurulu bu rakamı 212 liraya kadar artırmaya yetkisine sahip olacak.

Tüm bunların yanı sıra eski GSS prim borçlarına ilişkin faizler ile gecikme zamları silinecek. Borcun tahakkuk ettiği tarihte 53 lirayı aşan aylık tutarlar 53 lira üzerinden; 53 liranın altındakiler ise o günkü tutar üzerinden ödenecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *