» 
 

Genel sağlık sigortasına yönelik yeni düzenlemeler yapıldı

Genel Sağlık Sigortası'na yönelik yenilikler yapıldı. İşte yapılan yeni düzenlemelere ilişkin bilgiler.

SSK ve Bağkur borç sorgulamanın önemi büyüktür. Daha öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu GSS borçlarıyla ilgili yeni düzenlemeler olacağını dile getirmişti. Yapılan bu yeni düzenlemeler neticesinde daha öncesinde üç farklı tipte ödemeler yapılıyorken artık tek tipe düşürülecek ve artık herkes prim ödemelerinde eşit sayılacak.

Sigorta yaptıran vatandaşların prim borçları kişinin gelir düzeyine bağlı yapılıyordu. 65 TL'den 400 TL aralığında olan genel sağlık sigortası pirim ödemeleri artık 50 TL'ye indirilecek. Geriye kalan tutar ise devlet tarafından karşılanacak. Prim ödemeleri zaman içerisinde birikerek, bir dönem sonra sağlık güvencesi olarak geri dönüşüm sağlayacaktır. Her ay düzenli olarak yapılan genel sağlık sigortası ödemeleri, yapılmadığı takdirde borçların birikmesine neden oluyor. Bu nedenle yeni düzenlemelere göre de genel sağlık sigortası prim borçları da yakın bir dönemde silinmesi işlemleri gerçekleştirilecek.

Prim borçları 25 yaş ve altında olan vatandaşların geriye dönük tüm borçları silinecek. 25 yaşını geçmiş kişilerin ise o yaşa kadar olan prim borçları devlet tarafından silinecek. SSK da borç sorgulama da işverenlerin çalışanlarına yaptığı sağlık güvencesidir. SSK'nın ödemesini ise işveren gerçekleştirmektedir. Prim ödemelerini de işveren yapmaktadır. Prim borçları birikirse çalışanın emekli olması borç ödenene kadar uzamaktadır. Bu nedenle sık sık SSK borç sorgulaması yapılması gerekmektedir. Bağkur ise işveren kişinin kendisine yapmış olduğu sigortadan faydalanmak üzere ve emekli olabilmek için sosyal güvenlik kurumudur.

Emekli olmak için prim borçlarının düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Biriken prim borçları ödenmediği takdirde emeklilikte gecikecektir. Prim borcunun takip edilmesi gerekmektedir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *