» 
 

Genel Sağlık Sigortasında indirim yapıldı

Genel Sağlık Sigortası (GSS) de indirim yapıldı. 7 milyon kişiyi ilgilendiren GSS primleri 53 TL olurken, bu tutarı ödeyemeyenler ise yeşil kartlı statüsüne alınacak.

Genel Sağlık Sigortası (GSS)'de indirime gidildi. Bundan böyle GSS primleri 53 TL olacak. GSS primini ödeyemeyecek durumda olanlar ise yeşil kartlı stütüsünden faydalandırılacak ve bu ücretten muaf tutulacak. Sosyal Güvencesi olmayan vatandaşların yatırdığı GSS primlerinde indirime gidildi. Haber 7 milyon vatandaşımızı ilgilendiriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bu haktan emekliliği bekleyenlerin de yararlanacağını belirtti. Emeklilikte yaşa takılanların ve emekliliği bekleyenlerin sağlık hizmeti alamadığını GSS primi ödeyeyerek ancak Sağlık haklarından faydalanabildiğini söyledi. Bu kişilerin 53 TL gibi cazip bir rakamla sağlık sigortasından faydalanabileceğinin altını çizen Müezzinoğlu yaklaşık 4 milyon gencin ise GSS borcunun silindiğine işaret etti. Bu kapsamda 3 milyon kişinin primleri düşürülürken, çalışmayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birini aşanlardan alınan GSS primlerinde uygulanan farklı rakamlara son verildi ve tüm primler 53 lirada birleşti.

GSS PRİMLERİ ARTIK 53 TL

Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkından yaklaşık olarak 5 milyon kişi istifade ediyor. Sağlık sigortası olmayanların 53 TL gibi cazip bir rakamla sağlık sigortası kapsamına alınması içinde aile gelir testi yapılması gerekiyor. Sonuçta 53 TL gibi bir rakam ödeyerek sağlık hizmetinden faydalanabiliyor. Her türlü sağlık hizmeti için rakam tüm gelir gruplarına hitap ediyor.

SOSYAL GÜVENCESİ OLMAYANLAR YARARLANABİLECEK

Uygulama sosyal güvencesi olmayanları kapsıyor. Bakan Müezzinoğlu 53 TL ödeyemeyecek durumda olanlara da kolaylık getirildiğini belirterek, onları da yeşil kart statüsüne aldıklarını ifade ediyor. 53 TL prim ödemesi yapamayacak durumda olanlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yönlendirilecek ve oradan yeşil kart statüsüne alınması sağlanacak. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *