» 
»
 

Genel Sağlık Sigortası'nda yeni dönem başlıyor

Merakla beklenen gün geldi. Genel Sağlık Sigortası (GSS) yeniden yapılandırılıyor. 1 Nisan itibariyle gecikme cezaları ve faizler siliniyor. Aylık ödemeler ise 53,52 TL'ye iniyor.

Genel Sağlık Sigortası için yeni dönem başladı. 5 milyon vatandaşı ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası primleri de 53.32 liraya iniyor. Yeni dönemde GSS gecikme cezaları ve faizler de siliniyor. Geçmiş dönem GSS borcu çıkarsa 12 aya bölünmesi içinde ayrıca bir çalışma başlatıldı. Vatandaşlar borçlarını ister peşin, isterse taksitli olarak da ödeyebilecekler. Yeni düzenlemeden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bağlı işyerinde çalışanlar, emekliler ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler yararlanabiliyor.  

Vatandaşlar e-Devlet şifresiyle girerek işlemlerini en kısa sürede yapabiliyorlar. Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulaması yapmak isteyenlerin https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu web sitesine giriş yapması gerekiyor. Karşınıza çıkan ekrandan prim borçlarını ödeyebiliyorsunuz. Ayrıca bankaların internet bankacılığı üzerinden de Genel Sağlık Sigortanızı ödemeniz mümkün. E-Devlet kapısı üzerinden girdiğinizde GSS prim borcunu peşin ödeyebildiğiniz gibi kredi kartı seçeneğinden de faydalanabiliyorsunuz. Kredi kartı bilgilerinizi sistem üzerinden güvenli bir şekilde paylaşabilir, yine ödemenizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Genel Sağlık Sigortası GSS sistemi hükümet tarafından getirilen bir sosyal güvence 1 Ocak 2012 tarihinde uygulamaya konulan GSS'den genelde sağlık güvencesi olmayan vatandaşlar ve aileleri faydalanabilmektedir. Genel Sağlık Sigortasının en büyük kolaylığı internet üzerinden ulaşılabilir olup, yine borcu internet üzerinden ödeyebilmektir. Peşin ve kredi kartı ödeme seçeneklerinin de olması vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaktadır.  

Genel Sağlık Sigortası (GSS) üzerinden Türkiye'nin her yerinde devlet hastaneleri, sağlık ocakları ve özel hastanelerin muayene hizmetlerinden yararlanabilir, yine ilaçlarınızı Eczanelerden ücret ödemeden alabilirsiniz. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası'ndan faydalanmak için gelir testine tabi tutulmanız gerekiyor, Bunun sonucunda ödeyeceğiniz prim de gelirinizle orantılı olarak belirleniyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *