» 
»
 

Genelkurmay'dan şok açıklama: El Bab'daki askerlerimiz 10 gündür aynı noktada

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında 3 askerin El Bab'da şehit olması ile ilgili açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, askerlerin 10 gündür aynı noktada olduklarını belirtti.

9 Şubat'ta El Bab'da dost unsurlara ait bir uçaktan atılan roket sonucu şehit olan 3 askerimiz ile ilgili açıklama yapan Genelkurmay Başkanlığı, askerlerimizin bulunduğu noktaya ait koordinatların son olarak 8 Şubat tarihinde saat 23.11'de Humeymim'deki Harekat Merkezindeki personele iletildiği bilgisini paylaştı. Genelkurmay Başkanlığı, askerlerimizin 10 gündür aynı noktada bulunduklarını belirtti.

Rus savaş uçağının DEAŞ hedeflerine düzenlediği hava harekatı sırasında TSK unsurlarının bulunduğu binaya isabet eden bomba sebebiyle 3 askerimizin şehit olması ve 11 askerimizin yaralanması sonrası yapılan yazılı açıklamada, Rusya Federasyonu Sözcüsü Dimitri Peskov'un sözlerine yer verildi. Peskov, Rus silahlı kuvvetlerinin vurduğu hedeflerin TSK tarafından verildiğini ve burada Türk askerinin olmaması gerektiğini ifade etmişti.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında dost unsurların birbirlerine zarar vermemesi için 12 Ocak 2017'de bir mutabakat imzalanmış, bu doğrultuda TSK ile Rus muhataplar arasında düzenli bilgi paylaşımı sağlanmıştı. Ancak Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, Türk askerinin 10 gündür aynı bölgede bulunduğu, Harekat Merkezine verilen koordinat bilgisinin Ankara'daki Rus Silahlı Kuvvetler Ataşesi'ne Genelkurmay Başkanlığı Karargahına davet edilerek bir kez daha elden verildiği bilgisi de paylaşıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *