» 
»
 

Gereksiz sezaryen yapan hastanelere para, doktorlara meslekten men cezası

Gerekisiz her sezaryen başına kesilen 2 bin lira ceza olduğunu hatırlatan Bakan Akdağ, gerekli görüldüğü takdirde farklı sebeplerle de bu hastanelere ceza kesilebileceğini, doktorların ise bu mesleği yapmalarına müsade edilmeyeceğini kaydetti.

Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında gereksiz sezaryenin önüne geçilmesi ve normal doğumu teşvik amaçlarıyla yeni dönem çalışmaları yapılacağını belirten Sağlık Bakanı Recep Akdağ, her ne kadar sezaryen oranı yüksek hastanelere "ceza" kelimesini kullanmak istemese de bunu önlemek amacında olduklarını belirtti. Anne ve bebeklerin sağlığını korumak istediklerini belirten Akdağ, ihtiyaç olduğunda sezaryenin hayat kurtarıcı olduğunu ancak ihtiyaç olmadığı durumlarda bebeğe zararının  bulunduğunu dile getirdi.

BAZI HASTANELERDE SEZARYEN ORANI YÜZDE 80'İN ÜSTÜNDE
Gerekmediği durumlarda sezaryen uygulanmasının bilimsel gerekçelerle de mevzuat altına alındığını kaydeden Bakan Akdağ, bazı hastanelerde sezaryen oranının yüzde 80'in üzerinde olduğuna dikkat çekti. Bu hastanelerde neredeyse tüm doğumların sezaryenle yapıldığını belirten Akdağ, niyetlerinin kimseye ceza kesmek olmadığını ancak  bu tür hastaneleri incelemeye alacaklarını ifade etti.

BİLİM İNSANLARI DEĞERLENDİRECEK
Sezaryen oranı fazla olan hastanelerde yapılacak incelemeleri bilirkişi vasfı bulunan  bilim insanlarının değerlendireceğini belirten Akdağ, incelemeler sonunda gereksiz sezaryenin tespit edilmesi durumunda hastaneye para cezası uygulanacağı bilgisini verdi. Anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden bir durum olması bakımından hastanelerde gereksiz yapılan her sezaryen başına 2 bin lira ceza verildiğine dikkat çeken Akdağ, gerekli görülmesi durumunda 'bu hastane kendi fonksiyonunu normal icra etmiyor'  şeklinde de ceza uygulanabileceğini kaydetti.

DOĞUM EKİBİNE EĞİTİM VERİLECEK
Yüksek sezaryen oranlarının bulunduğu hastanelerdeki personele eğitim verileceğini de aktaran Bakan Akdağ, bu konunun kanunda da yer aldığını, eğitimin sayıları dikkate alarak değil, bilim insanlarının raporları doğrultusunda verileceğini belirtti. Akdağ, bunun aksi durumda bu kişilerin mesleklerini yapmalarına müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *