Gezegenlerin oluşumu artık açıklanabilecek!

Daha önce gaz ve toz öbeklerinin kütle yapılarına dönüşümü bir türlü açıklanamazken bilim adamları keşfettikleri kayıp halka sayesinde artık mikron büyüklüğündeki tozların nasıl gezegenlere dönüştüğünü açıklayabilecek.

Sonuçları İngiliz Kraliyet Gökbilim Derneği'nin yayını olan Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlanan ve İngiliz, Fransız ve Avustralyalı gökbilimcilerden oluşan araştırmanın sonucunda gezegenlerin oluşumunu açıklayan kayıp halka keşfedildi. Bilgisayar simülasyonu ile keşfedilen toz tuzakları sayesinde artık bilim adamları, genç yıldızların etrafındaki toz  ve gaz bulutlarının nasıl daha büyük kütle yapılarını şekillendirdiğini açıklayabilecek.

Mikron büyüklüğündeki tozların birkaç santimetrelik öbeklere oluşumunu açıklamakta zorlanmayan bilim adamları, bu öbeklerin taş büyüklüğüne dönüşmesini ve daha sonra gezegene benzer yapılar meydana getirmesini açıklayamıyordu. Zira, toz bulutlarının üzerinde bulunan gaz çekimi, tozanların sürekli olarak yıldıza yaklaşmasına ve diskten kopmasına neden oluyordu. Ayrıca tozan öbekleri de çarpışmaları sonucu parçalanıp küçülüyordu.

Disk içindeki yüksek basınç alanlarını keşfeden bilim adamları, toz tuzağı diye adlandırılan bu alanların bu tür sorunlarla karşılaşılmayan tek bölge olduğunu belirleyince, bu bölgedeki sürükleme hızının yavaşlatıldığını ve toz birikimine olanak sağladığını da tespit etmiş oldu. Ayrıca düşük hız nedeniyle toz öbeklerinin de parçalanmadığı gözlendi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *