» 
 

Gezen tavuk yumurtası tercih edenlerin sayısı 2016'da artış gösterdi

Artık fabrikasyon yumurta yemek istemeyen tüketiciler sağlıklı yumurta arayışında ve üreticiler de bunun için alternatifler ortaya koymaya devam ediyor. Bu alternatiflerden biri olan gezen tavuk yumurtası, geçtiğimiz yıla göre 2016'da daha çok ilgi görmeye başladı. Geçtiğimiz yıl yumurta pazarında yüzde 14 olan gezen tavuk yumurtası payı bu yıl yüzde 20'ye kadar yükseldi.

Organik ve konvansiyonel yumurtanın yanında tüketiciler için alternatif bir seçenek olarak sunulan gezen tavuk yumurtasında hem üretim hem de pazar payı artış gösterdi.

Ege İzmir Gezen Tavuk Yumurta Üreticileri ve Satıcıları Derneği Başkanı Berkan Tekin, Ege Bölgesi'nin iklimsel özellikleri dolayısıyla kış mevsiminin yumuşak geçmesi ve güneşli gün sayısının fazla olması gibi sebeplerle gezen tavuk yumurtası üretiminde Türkiye'de en büyük rolü üstlendiğini belirtti.

Serbest gezen tavuk yumurtası ya da özgür tavuk yumurtası olarak bilinen gezen tavuk yumurtalarının üretimi için tavuklara hayvansal protein değil bitkisel protein verildiğini belirten Tekin, kafes stresi yaşamayan tavukların güneşten D vitamini alarak ve doğal yollarla tükettiği otlar sayesinde daha yüksel kalitede yumurtalar ürettiğini ve yumurtanın aromasının arttığını dile getirdi. Tüketicilerin de bu nedenle gezen tavuk yumurtalarını tercih ettiğini belirten Tekin, satın alırken de tüketicilerin ambalaj üzerinde "serbest gezen tavuk yumurtası" yazanları seçtiklerini belirtti.

İHRACAT TALEPLERİNİ KARŞILAMAKTA ÇİFTLİKLER YETERSİZ

Gezen tavuk yumurtası üretici sayısı ile üretim miktarının her yıl arttığına dikkati çeken Tekin, 2014'te yüzde 10 üretim payına sahip olan gezen tavuk yumurtalarının 2015'te yüzde 18-20'lere, 2016'da ise 60 milyon civarındaki üretimle birlikte yüzde 28-30'lara kadar çıktığını kaydetti. Pazar payının ise yüzde 14'ten yüzde 20'lere çıktığını kaydeden Tekin, başta Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve İsrail olmak üzere gezen tavuk yumurtası ihracatında da talebin arttığını vurgulayarak, çiftliklerin ihracat yapacak kadar büyük olmaması nedeniyle taleplerin karşılanamadığını dile getirdi.

Bazı satıcıların gezen tavuk yumurtasına ilgisinin artması nedeniyle ürünlerini bu şekilde satmaya çalıştığını da kaydeden Tekin, marketlerden alışveriş yaparken yumurta ambalajlarının üzerinde "gezen tavuk yumurtası" yazmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *