» 
 

Gıda fiyatlarındaki oynaklığa karşı radikal kararlar uygulanacak

Türkiye'de gıda enflasyonu diğer ülkelere göre yüksek seyrederken, Gıda Komitesinin yaptığı çalışmalar ile aşırı oynaklığı önleyecek radikal adımlar yolda.

Gıda fiyatlarındaki aşırı oynaklık, gıda enflasyonundaki yükseklik gibi nedenlerle genel enflasyon görünümünün olumsuz etkilendiğini dile getiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, tüm ülkelerde mevsimsel koşullar gibi sebeplerle dalgalanmalar olduğunu ancak Türkiye'de bu oynaklığın diğer ülkelere göre oldukça yüksek bulunduğunu belirtti. Gıda piyasasında enflasyonun yanı sıra arz ve fiyat oluşumundaki aksaklıkların da giderilmesinin önemine işaret eden Şimşek, hükümetin bu konuya öncelik verdiğini ifade etti.

Hükümetin tüketici ve üretici haklarının korunduğu, piyasada ne optimal çerçevenin ortaya çıkacağı modeller üzerinde çalıştığını belirten Şimşek, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi'nin bu çerçevede çalışmalarını yürüttüğünü kaydetti. Şimşek, "Merkez Bankasının sekreterya görevini üstlendiği komite, gıda ve tarım ürünlerindeki üretim, arz zinciri ve dış ticaret gelişmelerinin yanı sıra tarımsal üretime ilişkin mevcut düzenlemeler ve vergi ile teşvik sistemlerinin fiyat oluşumu üzerindeki etkilerini yakından izleyerek, fiyat istikrarını destekleyici ve enflasyondaki öngörülebilirliği arttırıcı tedbir önerileri geliştirmeyi ve uygulamaya koymayı amaçlıyor." dedi.

Bugüne kadar komitenin aldığı kararların meyvelerini vermeye başladığını kaydeden Şimşek, gıda ürünlerinde sağlıklı fiyat oluşumunu desteklemek için erken uyarı sisteminin olağandışı fiyat artışlarında kısa vadeli tedbirler geliştirdiğini ifade etti. Şimşek, üretici birliklerine destekler, lojistik destekleri, standartların mevzuata yansıtılımlası gibi radikal adımların atılacağını bildirerek, başta sebze meyve olmak üzere işlenmemiş gıdalarda arz zincirindeki yüzde 40-50 oranındaki fireyi azaltmak amacıyla etkin bir kontrol mekanizmasının oluşturulacağını ifade etti.

SOĞUK ZİNCİR ZORUNLU HALE GELECEK

Tamamen soğutuculu araçlarda sebze meyve nakliyesi yapılarak uygun ambalajlama ile sevk edilmeleri için teşvik paketleri oluşturulması yönünde karar alındığını belirten Şimşek, toptancı hallerinde kurulacak soğuk hava depoları ile ürünün tarladan sofraya kadar soğuk zincir içerisinde kalmasının hedaflendiğini kaydetti. Zamanla zorunlu hale getirilecek olan bu uygulamanın tebliğ ve düzenlemeleri üzerinde çalışıldığını belirten Şimşek, " Bugüne kadar gerçekleştirilen Gıda Komitesi çalışmalarından çok önemli kazanımlar elde edildi, paydaşlar ile çözüm odaklı bir iş birliği süreci gelişti. Artık alınan kararların uygulama sürecine geçiyoruz." dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *