» 
»
 

Gıdalarda bulunan Çin Tuzu zararlı mı?

Monodosyum glutamat diğer adıyla yani halkımızın telaffuz biçimiyle Çin Tuzu. Gıdaların tadını bozan bu madde hakkında uzmanlar ikiye ayrılmış durumda. Kimi uzmanlara göre zararlarının bulunduğu belirtilirken, kimi uzmanlara göre de zararlı olmadığı görüşlerine yer verilmiştir.

Kısa söyleniş biçimiyle MSG. Tıbbi adıyla Monodosyum glutamat. Halkın bildiği şekliyle ise Çin Tuzu. 1900'lü yılların başında Japonya'da keşfedilen özellikle de Çin'de yaygın kullanılan Çin Tuzu kambu adı verilen bitkinin suyunun çıkarılmasıyla elde ediliyor. E-621 kodlu tatsız tuzsuz olan bu madde doğal sentezlenen bir amino asitten oluşuyor. Tek başına bir lezzeti olmasa da gıdalara katıldığında bir lezzet veren Çin Tuzu onun için çoğu gıdada kullanılıyor. Özellikle kırmızı et, balık, tavuk eti, sebzelerde, soslarda, çorbalarda bulunuyor. Bu gıdanın gereğinden fazla alınması ise sağlığa zararlı oluyor. 

ARAŞTIRMALAR MASUM GÖSTERİYOR

Yapılan araştırmalar genel olarak Çin Tuzu'nun zararlı olmadığını gösteriyor ama gıdaların içine katıldığı için vücuda alınma oranı bilinmediğinden zararları olabiliyor. Denek farelerinde yapılan araştırmalarda yüksek dozda Çin Tuzu verildiğinde zehirlenmedikleri görülmüştür. Avusturya'da yapılan deneylerde ise yüzde 1'lik kısmın etkilendiği sonucuna varılmış bu kişilerde de başta başağrısı, mide bulantısı, halsizlik ve uyuşma gibi belirtiler gözlenmiştir.

ZARARLI MI?

Yapılan araştırmalarda MSG nin zararlı olmadığı sonucuna varılmaktadır.Denek fareler üzerinde yapılan deneylerde farelere öldürücü seviyede MSG dozu verildiği halde fareler zehirlenmemiştir. Amerikalı gıda uzmanı Harold McGee de kitabında Çin Tuzu'nun zararlı olmadığına dair görüşlerini belirtmiştir. Bu görüşler ışığında kimine göre rant için zararsız, kimine göre de zararları bulunuyor. Aslında Çin Tuzu'nun başta obezite olmak üzere zararları bulunuyor. Yeme isteğini artıran bu madde Özellikle hamburger ve cips gibi gıdalarda kullanılıyor. Zaten obezita yapan bu gıdalar içinde bir de Çin Tuzu'nu barındırdığında daha lezzetli hale gelerek fazla tüketime neden oluyor. Dolayısıyla obeziteye davetiye çıkarıyor. Çin Tuzu'nun zararları şöyle sıralanıyor; sinir hücrelerini tahrip ediyor, Alzheimer, Parkinson, Huntington ve epilepsiye neden oluyor, göz retina tabakasına zararı var, doyma mekanizmasında bozukluğa neden oluyor ve yağ birikimi ve dolayısıyla obezite yapıyor, çocuklarda büyüme hormonunu baskılıyor, pankreasa zarar vererek diyabetin gelişimine neden oluyor, böbrek ve karaciğere zarar veriyor ve hamilelerde bebeklerin aynı etkilere maruz kalarak zarar görmesine neden oluyor. Araştırmalar Çin Tuzunun zararsız olduğunu gösterse de zararı bulunuyor ve tüketirken dikkat edilmesi gerekiyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (1)

Selin Ertaş :
Çok gzl haberler yapıyorsunuz sizlerin sıkı takipçisiyim...
1.4.2017 23:55:03

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *