» 
 

Giresun'lu çiftçiler fındık hasadına start verdi

Türkiye'nin en büyük ihracat kaynaklarından olan fındık için yeni sezon hasadı başladı. Giresunlu çiftçiler valilik tarafından açıklanan 1 Ağustos tarihi itibari ile bahçelerine girerek bu seneki sürümü toplamaya başladı...

Bu seneki rekolteden çok umutlu olduklarını ancak bekledikleri rekolteyi yakalayamadıklarını ifade eden Giresun'un Keşap ilçesi, Güneyköy'ünde yaşayan çiftçiler, kendilerini ziyaret eden Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan'la sohbet ederek şikayetlerini dile getirdiler. Toplanan fındıkların bahçeden sofraya gelene zorlu bir süreç geçirdiğini ve fındığın satış rakamının maliyeti karşılamadığını ifade ederken, çiftçinin maliyeti karşılayacak bir fiyat beklentisi içerisinde olduğunu geçmiş yıllardaki fiyatlarla zarar eden çiftçilerin beklentilerinin karşılanmamasının gelecek yıllarıda etkileyeceğini düşündüğünü ifade etti.

Öte aydan küllenme nedeni ile fındık rekoltesindeki düşüş yüzünden fındık bahçelerinden vazgeçen çiftçilere seslenen Karan, kendilerinin de gerekli çalışmaları başlattığını, önümüzdeki yıla hazırlık olarak bahçelerin gübre ve ilacının ektik edilmemesinin gerektiğini vurgulayarak, az olan fındığı emanete vermeyerek bir şekilde evlerinde muhafaza etmeleri gerektiğini belirtti.

Yaşadıkları sıkıntıları dile getiren çiftçilerden Rüstem Bahar da fındık toplama işinde çalışan işçilerin yevmiyelerinin yüksek olduğunu, rekoltenin bu yıl çok düştüğünü geçmiş yıllarda bahçesinde 5 ton fındık alırken şimdi 300 kilo fındığı zor bulduklarını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *