» 
»
 

Glokom hastalığı nedir? Kör etme riski var mıdır?

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Özgür Şanlı tedavi edilmedi takdirde kişiyi körlüğe kadar götürebilen Glokom hastalığı ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Doç. Dr. Özgür Şanlı, halk arasında göz tansiyonu olarak adlandırılan ve en sık rastlanan sağlık sorunlarının Glokomun gözde ağrı, bulanık görme, kızarıklık, renkli halkalar görme, mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi bazen de hiçbir belirti göstermeksizin ilerleyen sinsi bir hastalık olduğunu kaydetti.

Belirti göstermeyen göz tansiyonlarında hastalığın ilerleme seyrinin çok yavaş olmasından dolayı fark edilemeye bileceğini kaydeden Şanlı, erken teşhisin her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da büyük önem taşıdığını, kişilerin bu nedenle düzenli olarak göz kontrolüne gitmesi gerektiğini kaydetti.

Genetiksel yatkınlığının bu hastalığın oluşumunda risk oranını arttırdığını belirten Şanlı, yapılan araştırmalarda hastalığın doğuştan olabileceği gibi, çoğunlukla 3-20 yaş aralığında da ortaya çıktığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *