Göktürk-1 bugün Fransa Koruou Fırlatma Merkezi'nden fırlatılıyor

Bugün saat 16:51 itibariyle uzaya fırlatılacak Göktürk-1 uydusu Fransa'dan fırlatılacak. TSK'nın hedef istihbaratta kullanılan uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak olan uydunun fırlatılışı TUSAŞ Akıncı tesislerinde canlı izlenebilecek.

Montaj ve entegrasyon faaliyetleri proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa'nın Cannes şehrindeki tesislerinde gerçekleştirilen Göktürk-1 uydusu, bugün TSİ 16:51'de fırlatılıyor. Fransa'nın Guyanası'nda bulunan Koruou Fırlatma Merkezi'nden gönerilecek uydu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbarat elde etmek için ihtiyacı olan uydu görüntülerini gönderecek.

5 Aralık pazartesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ'de (TUSAŞ) Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ev sahipliğini yaptığı bir tören düzenlenecek. TUSAŞ Akıncı tesislerinde Göktürk-1 uydusunun fırlatma anı canlı olarak izlenebilecek.

Fırlatılması sonrasında 57. dakikada roketten ayrılacak olan Göktürk-1, 59. dakikada güneş panellerini açacak ve ilk sinyal 68. dakikada alınmaya başlanacak. 90 dakika içerisinde dünya çevresinde bir tur atacak olan uydu, bir yılda 60 binin üzerinde görüntü çekebilecek.

Göktürk-1 uydusu Türkiye üzerinden geçtiği her seferde aldığı yüksek çözünürlükteki görüntüleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak ve bu görüntüler dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek olacak. Kamu kurum ve kuruluşları için ise çevre yapılaşması, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü gibi pek çok konuda destek verecek olan uydu, uzaktan algılama görevleri yürütecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *