Göktürk-1 uydusu fırlatıldıktan 68 dakika sonra ilk sinyali gönderdi

Bugün Fransa'dan fırlatılan ve TSK'nın istihbarat için gerekli uydu görüntülerini gönderecek olan Göktürk-1 uydusu, fırlatıldıktan 68 dakika sonra ilk sinyali gönderdi.

Fransız Guyanası'ndan uzaya fırlatılan Göktürk-1 uydusu, fırlatıldıktan 68 dakika sonra beklenildiği üzere ilk sinyali gönderdi. Dünyanın her yerinden coğrafi kısıtlama olmaksızın görüntü gönderecek olan Göktürk-1 uydusu, fırlatma sonrasında 57. dakikada roketten ayrıldı ve güneş panellerini açtı. 90 dakikada dünya çevresini turlayacak olan uydu, yılda 60 binin üzerinde görüntü çekecek.

Yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak olan Göktürk-1 uydusunun montaj ve entegrasyonu proje yüklenicisi İtalyan Telespazio ve Fransız Thales Alenia Space tarafından yapıldı. Uydu görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonu'na aktaracak ve kamu kurum ve kuruluşları için pek çok alanda uzaktan algılama görevleri yapacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı ev sahipliğinde Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Akıncı tesislerinde düzenlenen törende Göktürk-1 uydusunun fırlatma anı canlı olarak izlendi. Ankara'da düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada geçmişte uçak, araba, motor fabrikalarını kapatarak hazır ürün alma tuzağına bir daha kesinlikle düşülmemesi gerektiğini kaydetti.

TSK ise yaptığı açıklamada, Göktürk-1'in Türk Hava Kuvvetlerinin geleceğe yönelik önemli projelerinden biri olduğunu ve hem sivil hem de askeri uygulamalarda çok yüksek çözünürlükte uydu görüntüleri sağlayacağını belirtti. Açıklamada ayrıca Göktürk-1 uydusunun Göktürk-2 uydusu ile birlikte Türkiye'nin uzaydaki gücünü arttıracağı vurgulandı.

Dünya çapında uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye, Göktürk-1'in fırlatılmasıyla uzaydaki filosunda bulunan uydu sayısını 6'ya çıkardı. Askeri istihbarat uydusu Göktürk-1 dışında Türkiye'nin uzaydaki haberleşme uyduları Türksat-3, Türksat 4A, Türksat 4B ve gözlem uyduları Göktürk-2 ile RASAT aktif olarak bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *