Google, Apple’ın tahtını sarstı en değerli firma ünvanı gidebilir

Halka açık dünyanın en değerli firması ünvanını elinde tutan Apple bu konuda Google tehdidi altında. Her an bu unvanı kaptırabilecek olan Apple için kritik nokta Google hisselerinde yaşanacak artışa dayanıyor. Konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Nisan ayı sonunda büyük bir şok yaşayan dünyanın en değerli firması ünvanına sahip teknoloji devi Apple, açıklanan mali sonuçlar neticesinde büyük bir hisse kaybı yaşadı. Bir hafta içerisinde yüzde 12 eriyen Apple hisseleri nedeniyle piyasa değeri 69 milyar dolar ortadan yok oldu. Kabus geçiren Apple değeri 5 gün içinde yaşadığı 69 milyar dolarlık erime sonucunda 507 milyar dolara gerileyerek, son 13 yılda en büyük gelir kaybını yaşamış oldu. 2016 Ocak-Mart dönemi mali sonuçlarını Salı akşamı açıklayan Apple, gelirlerinin 2015 aynı dönemine göre yüzde 14 azaldığı ve 50.6 milyar dolar olduğu da ortaya çıktı.

Açıklanan korkunç sonuçlardan sonra Apple hisselerinde yaklaşık yüzde 8 kayıp yaşatırken, bu düşüş nedeniyle elinde bulundurduğu dünyanın en değerli firması olma ünvanı da tehlikeye girmiş oldu. Google’ın çatısı altında bulunduğu yeni kurulan Alphabet'in hisse değeri Cuma akşamı 484 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Apple 507 milyar dolar ile birinciliği riske giren firma oldu. Bu durumda ortaya çıkan sonuca göre Apple, hisse kaybı yaşamasa dahi, Google’da yaşanacak hisse artışı nedeniyle birincilik ünvanını kaptırabilir şeklinde yorumlandı. Eğer analistlerin ön görüleri tutar ve Apple’da hisse satışları devam ederse, kısa bir süre içinde dünyanın en değerli şirketi olma ünvanını Alphabet yani Google kapabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *