Google dünyanın merkezinin Çorum olduğunu kabul etti mi?

İnternet dünyasında sözü kural kabul edilen Google, Çorum'u dünyanın merkezi olarak kabul etti mi? Google haritalar servisi dünyanın merkezinin Çorum kırsalı olduğunu iddia edip, bunu haritalar servisinde işaretledi mi?

1973 yılının ortalarında fizikçi J. Woods tarafından yapılan bilimsel araştırmalarda dünyanın coğrafi merkezinin başkent Ankara’nın 140-150 metre güneydoğusunda olduğu kabul edilmişti. 2000’li yılların başlarında ise Isenberg tarafından yapılan detaylı çalışmalarda yine Çorum’un dünyanın merkezi olarak kabul edildiği dönemin coğrafya kitaplarına yansıdı.

Sektörün lideri Google’dan ilginç bir haber geldi. Google haritalar servisi ‘’Google Haritalar’’ dünyanın coğrafi merkez noktasının Çorum ve çevresi olduğunu iddia edip, resmi bir açıklama yaparak bunu doğruladı şeklinde çıkan haberler sosyal medya şakası olarak tarihe geçti. Yapılan bilimsel araştırmalarda da dünyanın coğrafi merkezinin Çorum olduğu kabul edilmişti. Lakin Google bunu resmileştirerek, Google haritalar servisine Çorum’u dünyanın merkezi olarak işaretledi, şeklinde çıkan haberlerin aslında mizahi olarak yapıldığı ortaya çıktı.

Sosyal medyada dolaşan resimde Google haritalar servisinde Çorum’un işaretlenmiş fotoğrafı yayınlanmaya başladı. Bir sosyal medya kullanıcısının mizahi amaçlı fotoğrafı oluşturduğu öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *