Google hakkında Rekabet Kurulu soruşturma başlattı

Resmi internet sitesinden verilen bilgilere göre Rekabet Kurulu Google hakkında soruşturma başlattı. Dünyanın dev arama motoru Google için harekete geçen devlet gerekçeleri açıkladı.

Arama motoru Google hakkında Rekabet Kurulu tarafından soruşturma başlatıldı. Yapılan duyuruda Google hakkındaki soruşturma gerekçesi olarak mobil işletim sistemi, mobil uygulama ve hizmet sunumunda Google davranışları ve Google ile orijinal ekipman üreticileri arasındaki sözleşmenin Rekabet Kurulu 4 ve 6. maddelerinin ihlal edilmesi şeklinde belirtildi. Söz konusu açıklamada, 4054 sayılı Kanun'da yer alan 4 ve 6. maddelerin Google tarafından ihlal edilip edilmediğinin tespit edilmesi için Kanun'daki 41. madde uyarınca Google INC., Google International LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma başlatılmasına karar verildiği belirtildi.

NEDEN GOOGLE HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI?

4054 sayılı Kanun'un 4. maddesinde teşebbüsler arasında rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemler, 6. maddesinde ise hakim durumun kötüye kullanılması yasaklanmakta. Google şirketlerinin bu maddeleri ihlal edip etmediğinin tespit edilmesi için soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *