Google reklamları hakkında AB Komisyonu soruşturma başlattı

Google aramalarda gösterilen reklamlar nedeniyle piyasada adil rekabeti engelleme ihtimaline yönelik AB Komisyonu tarafından yeni bir soruşturma başlatıldı.

AB Komisyonu, Google aramalarda kendi reklamlarını öne çıkarmak suretiyle adil rekabeti engelleyerek kendine avantaj sağladığı sonucuna vardı ve gönderdiği itiraz mütaalaları aracılığıyla resmen rekabet ihlali suçlamasında bulundu.

Avrupa’da internet üzerinden yapılan tüm aramalarda yüzde 90 civarında paya sahip olan Google’ın en önemli hizmetinin arama olduğunun vurgulandığı bir basın toplantısı düzenleyen AB Komisyonu, bu sayede şirketin ciddi miktarlarda gelir elde ettiğini belirtti. Aynı zamanda 3. tarafların internet siteleri aracılığıyla da reklamların baskın hale geldiği, bu durum AB kurallarına aykırı olmamasına rağmen piyasa pozisyonunu kötüye kullanmanın ve rekabete engel olmanın yasak olduğu ifade edildi.

Son yıllarda Google üzerindeki incelemelerin arttığına dikkati çeken AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, devam eden iki incelemenin bir tanesinin aramalar sırasında kullanıcıları kendi alışveriş sitelerine yönlendirmesini diğerinin ise üçüncü internet sitelerinde yer alan reklamlar üzerine olduğunu kaydetti. Yapılan incelemelerde Google’ın tüketicileri arama yaparken kendi alışveriş sitelerine yönlendirmesi nedeniyle pozisyonunu kötüye kullandığının belirlendiğini ifade eden Vestager, kendi ürünlerini de üst sıralarda tuttuğunu belirtti.

Şirketin arama trafiğini etkileyen çeşitli kanıtlar bulduklarını belirten Vestager, Google’ın b yaptığı eylemlerle tüketicilere zarar verdiğine inandıklarını ifade etti ve rakip hizmet sunanlar ne kadar iyi olsalar da asla Google kadar görünür olmayacaklarını söyledi. Vestager, Adsense adı altında üçüncü sitelere uygulanan reklamlarla ilgili sözleşmelerde yer alan sınırlamaların rekabete ve aynı zamanda inovasyona da engel olduğunu kaydetti. Seyahat, haber ve fotoğraf konusunda Google hakkında şikayetlerin bulunduğuna da dikkati çeken Vestager, şikayet eden şirketlerin de zarar gördüğünü, buna cevap vermek için orada olduklarını belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *