Google SOS Uyarıları uygulaması hayata geçti

Anlık olarak bilgiye acil ihtiyaç duyulan zamanlarda kriz noktasından gönüllü bilgiler paylaşımı ihtiyacından yola çıkan Google arama ve haritalar uygulamaları üzerinden Google SOS Uyarıları uygulamasını hayata geçirdi.

Kısa süre önce Google, kriz noktalarından gönüllü olarak bilgi paylaşımı sağlanması ihtiyacından hareketle tasarladığı Google SOS Uyarıları uygulamasını kullanıma sundu. Doğal ve doğal olmayan afetler sonrasında meydana gelen krizlerde bilgileri acil olarak erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan SOS uyarıları, web, sosyal medya ve Google ürünlerinden alınan içeriklerin ilgili ve yetkili olanlarını Arama ve Haritalar gibi ürünlerinde vurguluyor.

Kullanıcıları ve sevdiklerini güvende ve birbirinden haberdar tutmayı amaçlayan sistemde kriz yapısına bağlı olarak yerel, ulusal ve uluslararası makamlarca yapılan güncellemeler görülebiliyor ve acil durum telefonları, web siteleri, haritalar, faydalı ifadelerin çevirileri, bağış bilgileri ve daha farklı pek çok bilgi yer alabiliyor. Ayrıca Google Kişi Bulucu, Google Kriz Haritası ve Google Acil Durum Uyarıları gibi krize yönelik uygulamalar da bulunuyor.

Google.org ise kriz bölgesindeki topluluklara yapılacak hibe ve gönüllü sağlamak için yardım alanında faaliyet gösteriyor. Peki SOS Uyarısı almak için ne yapmak gerekiyor? Eğer yakınlarınızda büyük bir kriz meydana gelmişse ilgili kelimeleri Google araması yaptığınızda devam eden kriz olduğunu gösteren bir banner ve daha sonra da acil durum bilgileri ve yararlı çeviriler ve telefon numaraları içeren kaynakları görürsünüz. Android ya da iOS'ta Google son sürümü yüklü ve konumunuz açık durumdaysa mobil cihazın ana ekranına bildirim alırsınız. Uyarının tamamını görmek için ise uyarıya tıklamanız yeterli. Kriz bölgesi dışında olanlar ise bildirim alamıyor. Ancak olay hakkında bilgi almak isteyenler bilgi aramak suretiyle SOS Uyarıları alabilirler. Bu bilgiler kriz bölgesine yakın olanlara göre farklılık gösterse de bağış yapabileceğiniz bağlantı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *