Google stok uygulamalarını teşvikle suçlanıyor

Uygulama marketlerinde kendi stok uygulamalarını öne çıkararak rekabete engel olduğu gerekçesiyle Avrupa Komisyonu’nda incelenen Google, büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir.

Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonların bilindiği üzere uygulama marketleri bulunuyor ve buralardan istenen uygulamalar yüklenebiliyor. Sektörün yüzde 87’sine sahip olan Android işletim sistemi ise Google gömülü uygulamaları ile birlikte geliyor ve akıllı telefonun markasına bakmaksızın bu uygulamalar cihazda yüklü oluyor.

Gömülü uygulama silme imkanını veren iOS 10, kullanıcılara bu konuda kolaylık sağlamış olsa da Android işletim sisteminde silinemeyen bu uygulamalar nedeniyle Google’ın büyük bir ceza alması gündemde. Söz konusu durumu 150 sayfadan oluşan bir mektupla şikayet eden antitröst yani piyasadaki haksız ya da tekelci uygulamaları kısıtlayan yasa düzenleyicileri, Google Search gibi uygulamaların kullanılmasını teşvik ettiği gerekçesiyle dünya teknoloji devini şikayet etti. Diğer uygulamalara bu şekilde engel olduğunu savunan antitröst düzenleyicileri, Google’ın akıllı telefon uygulamalarının bulunduğu marketlerde bu nedenle öne çıktığını belirtiyor.

Dosya şu anda Avrupa Komisyonu’nda inceleniyor ve eğer şikayet haklı bulunursa, 2011 yılından beri bu tutum içinde olduğu belirtilen Google, çok ciddi miktarlarda para cezası ile karşı karşıya kalabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *