Google yazılım geliştiricilerden kestiği payı yüzde 15 düşürüyor

Yazılım geliştiricilerinin kar oranını arttıracak gelişme, bir kaynaktan alınan bilgilere göre oldukça sevindirici. Google Play’de yayınlanan uygulamaları nedeniyle yazılım geliştiricilerden kesilen payın düşürüleceği söyleniyor.

Google, bilindiği üzere yazılım geliştiricilere oyunlarını sergileyebilmeleri ve kazanç sağlamaları amacıyla bir platform imkanı tanıyor. Google Play üzerinden oyun ve uygulama geliştirenler gelir elde ediyor ve edinilen gelirlerden Google yüzde 30 oranında bir kesinti yapıyor. Ancak dünya devinin aldığı yeni bir karar teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Edinilen bilgiye göre artık bu oran yüzde 15’e çekilecek ve yazılım geliştiricilerin kazançlarından daha fazla pay alması sağlanacak.

Bu iş modelinde bilindiği gibi yazılım geliştiriciler uygulamalarına yerleştirdikleri reklamlardan ve ücretli aboneliklerinden gelir elde ediyorlar. Aboneliklerden elde ettikleri gelirlerin ise şu anda yüzde 70’lik bir oranını alabiliyorlar ve kalan yüzde 30’luk bölümü Google tarafından kesiliyor. Eğer kaynaktan gelen bilgiler doğru çıkarsa artık bu gelirin yüzde 85’lik bölümü yazılım geliştiricilere kalacak ve böylece daha fazla gelir elde etmiş olacaklar.

Apple’ın uygulama platformu AppStore için de bazı değişiklikler yapılacağı yönünde gelen haberlerden sonra şimdi de Google’ın yapacağı değişiklik pek çok yazılımcının gözlerini parlatırken, alınan kararın sadece belirli bir bölümde değil tüm Google Play için geçerli olacağı da gelen bilgiler arasında. Zira Apple yüksek kar oranı vermek için Premium üyelik istiyor ve satın alınacak üyelik sonrasında farklı pay modeli uyguluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *