Google'dan Android cihazlar için Acil Konum Servis hizmeti

Google, milyonlarca kullanıcısını düşünerek faydalı bir uygulamayı sunmaya hazırlanıyor. Google Play'ın parçası Emergency Location service yani acil konum servisi sayesinde, acil durumlarda acil hizmet yetkililerine konum veriyor. İşte detaylar...

Android cihazlara yeni bir uygulama daha Google'dan geliyor. Yeni Emergency Location Service uygulaması sayesinde acil durumlarda konum otomatik olarak doğrudan gönderilecek ve olay yerine müdahale daha erken gerçekleşecektir. Uygulamanın tüm Android cihazları desteklediği belirtilirken, şimdilik İngiltere ve Estenyo'da kullanılabildiği ancak çalışmalar sonrasında Türkiye'de ve birçok ülkede de kullanılabileceği söyleniyor. GPS, Wifi veya ağa bağlanarak aktif hale gelen Acil Konum Servisi herhangi bir etkinleştirme söz konusu olmazsızın kişinin tam olarak nerede bulunduğunu acil hizmet görevlilerine bildiriyor.

Sadece acil aramalarda etkinleşen bu uygulama hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan, Google Play hizmetlerinin bir parçası olarak devreye giriyor. Teorik olarak Android cihazların %99'unu destekliyor. Google, bu uygulamanın acil servis yetkililerine konumu otomatik paylaşırken, kişinin başka birileri tarafından kişisel verilerine ulaşmasına da asla olanak vermiyor.

Herhangi bir talihsiz olay ile karşı karşıya kaldığınızda, sizi sizden daha çok düşünen ve size yardımcı olan Acil Konum Servisi hizmeti sayesinde, acil servis yetkililerine konum raporu gönderiyor. Bu protokol sayesinde büyük bir yardım alarak saniyelerin bile çok önemli olduğu acil durumlarda belki de nice hayatlar kurtaracak. Google'ın, senede 10 bin civarında kişiye bu hizmet sayesinde yardımcı olacağı düşünülüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *