Google’den yalan haber yapanlara reklam yasağı

Dünya devi Google, yalan haber yapan sitelere ağır cezalar getirmeye hazırlanıyor. Bu yeni uygulama ile yalan haber yapan siteler reklam araçlarından çıkarılacak…

Google yetkililerince konu ile ilgili olarak Reuters'e yapılan açıklamaya göre, yayıncıyı, yayınının içeriğini veya amacını saklayan ve birde buna yalan ekleyerek ifade eden ya da yanlış tanıtan haber sitelerinde reklam hizmetlerinin durdurulacak. Alanında bir dünya devi olan Google, kullanımda olan AdSense programı şiddet içeren, potnografi ve içeriğinde nefret ifadeleri bulunan sitelerde kullanılmasını izin verilmiyordu artık bu engellemeler arasına yalan haber üreten sitelerde eklenmiş olacak.

ABD’nin başkanlık seçimleri sonunda kamuoyunda yalan haber konusu dikkatleri çekmiş ve bu durumun nasıl engelleneceği tartışılmaya başlanmıştı. Bilhassa sosyal haberleşme platformlarından Facebook'un çok konuşulan konulardan üzerinde çalışan ekibi ABD'de de bulunan muhafazakâr kaynaklardan alınan haberlerin kaynak gözetmeksizin haber yaptığının ortaya çıkması, kamuoyunda şok etkisi yaratmıştı. Ortaya çıkan bu olay sonrasında editör ekibiyle çalışmayı bırakmıştı. Ancak birçok kullanıcının haberlere sosyal medya üzerinden ulaşması dolayısı ile konu gündemde kalmaya devam ediyor.

Yalan haberlere karşı önemli bir mücadele girişimi başlatan Google'ın bu mücadelesi teknoloji endüstrisi bakımından da önemli sonuçlar doğurabilir. Bu sonuçlardan biri ve en önemlisini örneklemek gerekirse Google Adsense üzerinden para kazanan siteler, ekonomik olarak ciddi sıkıntılar çekebileceği söylenebilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *