Google'ın Madrid ofisi polisler tarafından baskına uğradı!'

Google'ın Madrid'deki ofisine İspanya polisleri baskın düzenledi. Vergi kaçırma ve yolsuzluk iddialarından dolayı olduğu iddia ediliyor.

Dünya devi Google günde milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayor. Google'ın yolsuzluk ve KDV, vergi kaçırma problemleri gibi konularda daha önce de yaşandığı üzere İspanya Madrid'deki ofisine İspanyol polisler baskın düzenledi. İspanyol polisinin gerçekleştirdiği baskının vergi incelemesi kaynaklı olduğu iddiası ortaya atıldı. Durumun basına ve sosyal medyaya anında sızmasının ardından Google sözücüsü CNNMoney açıklamalarda bulundu. Açıklamalara göre, Google'in vergi işlemlerinin diğer ülkelerde de olduğu gibi düzeninde ilerlediği söyleniyor.

İspanyol polisinin soruşturma başlattığı Google'ın vergi ödememe durumu ile ilgili açılan davadan herhangi bir açıklama yapılmadı. Google'ın aynı şekilde bir ay öncesinde de Paris'teki ofisine polis ekipleri tarafından baskın düzenlenmişti. O zaman durum daha farklı idi. Ofis hem kara para aklama hem de vergi kaçırma kanıtları ile baskını gerçekleştirmişti. Birleşik Krallıkta, Google daha sonrasında ödenmeyen 130 milyon euroyu ödemeyi kabul etti. Google'in Avrupa'da ise İrlanda'da en düşük vergiyi ödemektedir. Aynı ekilde Lüksemburg'da da vergileri oldukça düşük orandadır. Kâr elde edemeyen ülkelerin kâr amacıyla farklı planları olduğu düşünülüyor.

Vergi araştırmacıları grubunun Google'ın Madrid ofisine düzenledikleri polis baskını tüm dünyada büyük yankı uyandıracağa benziyor. Fransa, İngiltere ve diğer ülkelerde Google ve diğer teknoloji şirketlerinin kendi ülkelerinde kar elde etmek amaçlı farklı yollara başvurdukları konusunda da şikâyetler gün geçtikçe artıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *