» 
»
 

Görevden almalar sürüyor: MEB 15 bin 200, MİT 100 kişi açıkladı

FETÖ ile bağlantılı kamu personeline yönelik çalışmalar çerçevesinde Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapmakta olan çok sayıda personel görevden alındı.

Devletin tüm kamu kurumlarında yürütülen kapsamlı çalışmalar neticesinde görevden almalar devam ederken son açıklama Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Kamu personellerinin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile irtibatına yönelik yapılan çalışmalar kapsamında Milli Bakanlığı yaptığı açıklamada merkez ve taşrada görev yapmakta olan 15 bin 200 kamu personeli açığa aldığını duyurdu. Bahsi geçen kişiler hakkında soruşturma başlatıldığı belirtildi. Ayrıca özel kurumlarda görev yapan 21 bin öğretmenin de lisansının iptal edildiği bildirildi. Toplamda darbe girişiminin ardından 36 bin 200 kamu personeli ve öğretmen açığa alınmış oldu.

Diyanet İşleri, Emniyet gibi devletin pek çok kurumunda devam eden görevden almalara MİT’de katıldı. Ayrıca Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde haklarındaki teftiş nedeniyle 100 kişinin pasif görevde bulunduğu ve bu kişilerin görevden alındığı belirtildi. İstihbarat kaynakları, MİT’in bilgiye erişimi olmayan pasif görevdeki 100 kişiyi açığa aldığı bilgisini paylaştı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sonrasında yürütülen soruşturmalar kapsamında örgüt ile bağlantısı olan tüm kurum, kuruluş ve kişiler ile aktif bir şekilde mücadele edilmesi bu terör örgütünün tüm faaliyet alanları ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden MEB'in açıklamalarında ayrıca bu konu ile ilgili çalışmaların devam etmekte olacağı ve yeni gelişmelerin kamuoyuna duyurulacağı da dile getirildi.

YÖK İSTİFALARINI İSTEDİ

Bütün devlet ve vakıf üniversitelerinde çalışan 1577 dekanın istifasını isteyen Yükseköğretim Kurulu, dekanların bin 176’sının devlet üniversitelerinde, 401’inin ise vakıf üniversitelerinde bulunduğunu bildirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *