» 
»
 

Göz altı torbalarının oluşumunu engellemek için önlemler...

Yaşlanma, yorgunluk ve strese bağlı ortaya çıkan göz altı torbalarının oluşumunu engellemek mümkün mü? Tedavisi nasıl yapılır? İşte detaylar...

Gözün alt kısmında hafif şişkinliklerle ortaya çıkan göz altı torbaları, yaş ilerledikçe daha da belirginleşir. Göz kapaklarını destekleyen kaslar, yaşlanmaya bağlı olarak göz çevresindeki dokuların zayıflaması ile göz altındaki yağ bezleri zamanla gevşer ve şişkin bir hal alır. Aşağı sarkmış ve şişkin göz altlarındaki boşluklara ise sıvı birikmesi sonucunda torbalanma daha belirgin olur.

Yaşlanmanın yanı sıra, stres, yorgunluk ve uykusuzluk gibi faktörlerden dolayı da göz altı torbaları oluşabilir. Uzun süre bilgisayar başında kalmak da göz altı torbalarının oluşumunu destekler.

Göz altı torbalarının zamanla hafiflemesi ve geçmesi için alınabilecek çok basit önlemler vardır. Soğuk su ile ıslattığınız bezi, göz çevrenize hafif baskı yaparak birkaç dakika uygulayınız. Soğuk su ya da buzlu maskeler genellikle göz altında oluşan gevşek dokuları sıkılaştırır.

Yeterli ve düzenli uyumak, uyurken başı hafif yüksekte tutmak da göz altında sıvı birikmesini engeller. Çay poşetleri ile yapacağınız soğuk kompresler, salatalık ya da patatesi soğuk bir şekilde göze maskelemek de göz altı torbalarının oluşumunu yavaşlatır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *