» 
»
 

Göz sağlığı hakkında uzmanından tavsiyeler

Göz sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tuğrul Altan yanıtladı. İşte göz sağlığı için pratik bilgiler...

Hayat kalitesi için son derece önemli olan göz sağlığımız hakkında pratik bilgiler veren Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tuğrul Altan güzel görmenin sırlarını anlattı.

Göz sağlığınız önemli o yüzden "Benim gözlerim iyi görüyor diyerek" muayeneden kaçmayın. Düşük dereceli kırma kusurları gözlerde çabuk yorulmaya neden olur ve gözlerde kazayağı kırışıklıklarına neden olur. Göz tansiyonuna ise çok daha dikkat edlmeli. Göz tansiyonu ve Sarı nokta hastalığı olanlar 40 yaşından sonra hekimine düzenli şekilde muayene olmalı. Yeni doğan ve bebeklik döneminde normalden büyük gözler göz tansiyonunun belirtisi olabilir. Erken yaşta muayene olmanız ileride oluşabilecek kalıcı görme bozuklukların önüne geçer. 7 yaşından sonraki ortaya çıkabilecek göz rahatsızlıklarında geç kalınmış olabilir.

Özellikle güneşli yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde gözlerinizi ışığın zararlı etkilerinden koruyun. UV ve Kızılötesi ışınlardan korunmak için ise mutlaka güneş gözlüğü kullanmanız gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu günümüz çağında çocukların ve gençlerin tabletlerde yakına odaklanmaları. Tablet ve cep telefonlarına yakından bakan çocuklarda Miyopi riski artıyor.

Yaşınız 45’in üzerindeyse “Benim yakınla ilgili hiçbir sorunum yok” demeyin. Gözlerinize eziyet etmeyin. Her zaman yakın gözlüğü kullanın. Yakın gözlüğü kullanmanın yaşlanmayla ilgisi yok. Sadece olgunlaşmanın işaretidir. Çocuğunuzun ve kendinizin gözünü dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruyun.

Gözlerinizi kurutmaktan kaçının. Başta bilgisayarlar ve klimalar gözde kuruluğa neden olur. Katarakt yaşam kalitesini azaltır. Eğer böyle bir sorununuz varsa ameliyattan kaçmayın. Katarakt ameliyatı hem yaşam standardınızı yükseltecek, hem de kaza ve depresyon risklerinizi azaltacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *