» 
»
 

Göz sağlığı için neler yapılmalı? Hangi besinler tüketilmeli?

Vücudun en hassas organı olan gözlerin özel bir korunmaya ihtiyacı vardır. Sürekli işlev halinde olan gözün sağlığı için neler yapılmalı? Gözlerin daha kuvvetli olması için hangi besinleri tüketmek gerek? Bilgisayara ne kadar uzaktan bakılmalı? Göz sağlığı için merak edilen sorular ve daha fazlası haber detaylarında...

Mucizevi bir organ olan göz, oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Hem mükemmel bir işleve hem de hassasiyete sahip olan gözlere mümkün oldukça özen gösterilmelidir. Bilgisayara bakılan mesafeden, yenilen besinlere kadar gözün etkilendiği biliniyor. Ancak, gözde herhangi bir rahatsızlık meydana gelmeden dikkate alınmıyor. Son dönemlerde bilgisayar kullanımının küçük yaşlardan başladığını ve günde saatlerce bilgisayar başında kalanları düşünecek olursak, bilgisayara ne kadar uzaktan bakılması gerektiği konusunda bilinçlenmek gerekir. Bilgisayar kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden olan gözde batma, kızarıklık, yanma, ağrı, çift görme ve sık sık sulanma problemi oluyor. Yeterince hassas olan gözlerin uzun süre bir mesafeden odaklanması, gözün içerisindeki lenslerin kırıcılığını artırmaya neden oluyor. Göz kasları daha çok yoruluyor ve buda ağrıya ve yorgunluğa neden oluyor.

Göz sağlığı için, uzak bir süre bilgisayara bağlı kalıyor iseniz mutlaka ekran ile aranızda en az 60 cm bulunması gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Normal zamanda göz dakikada 25-30 kez kırparken, sabit ve yakın mesafeden bakıldığında sadece 5-10 kere göz kırpılabiliyor. Bu durumda göz kuruluğuna, gözyaşı tabakasında aksaklığa, bulanık görmeye neden oluyor. Peki gözün daha sağlıklı olması için hangi besinler tüketilmelidir? Göz açısından mucizevi bir etkisi olan A vitamininin sıkça tüketilmesi gerekir. A vitamini gözün görme kalitesini, gözün korneasını korur. Göz bebeğinin yüzeyini parlaklaştırır. Bol A vitamini barındıran havuç tüketmek göz sağlığı açısından büyük önem taşır. Ispanak, tatlı patates, yumurta ve dolmalık biber de A vitaminini içerisinde bolca barındıran besinlerdendir.

C vitamini ise gözdeki katarakt oluşumunu engeller. Katarakt genellikle 40 yaşından sonra kendisini belli ettiği için o yaş döneminde A vitamini ve C vitamini almak çok daha önemlidir. Limon, portakal, yeşil biber, yeşil yapraklı sebzeler ve çilek C vitamini yönünden oldukça zengindir. E vitamininin katarakt oluşumunu engelleyici yapısı ve Omega-3'ün göz kuruluğunu azalttığı belirtiliyor. Özellikle keten tohumu, ceviz, badem ve somon balığı Omega-3'ü oldukça çok barındırmaktadır.

Göz sağlığını korumak için, mümkün olduğu kadar güneşin zararlı ışınlarından korunmalı ve Uv ışınlarından gözü koruyucu güneş gözlükleri tercih edilmelidir. Lens kullananların, lens temizliğine solüsyonuna dikkat etmeleri gerekir. Gözlerin güne dinç bir şekilde uyanması için düzenli bir uyku çekmek gerekir. Gece en az beş saat uyku gözlerin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Gözleri sık sık ovuşturmak ve sigara dumanı bulunan ortamlardan uzak durmak gerekir. Gözleri ovuşturmak ellerdeki mikrobun göze kolayca geçmesini sağlar. Sigara dumanı ise göz kuruluğundan görme kaybına kadar gözde pek çok kötü etkiye neden olur.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *