» 
»
 

Göz seğirmesi nasıl geçer?

Genellikle stres, sigara, alkol, kafein tüketmek, uykusuzluk, yorgunluk, dengesiz beslenme ya da ilaçların yan etkileri olarak ortaya çıkabilen kısa süreli göz seğirmesi etkenlerin ortadan kalkmasıyla son bulurken, şikayetler uzun sürüyorsa altında yatan ciddi hastalıklar olabilir.

Göz seğirmesinin daha çok stres ve aşırı kafein tüketimine bağlı olarak ortaya çıkabildiğini belirten Kudret Göz İstanbul doktorlarından Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Selvi, bunun yanı sıra göz içi iltihapları gibi ciddi hastalıkların da belirtisi olabileceğine dikkat çekti. Yaptığı yazılı açıklamada, toplumda göz seğirmesinin yaygın olduğunu belirten Selvi, bunun aynı zamanda bedenin bir uyarısı olabileceğini de vurguladı.

Genel olarak gözün üst kapağında hissedilen ve birkaç saniye ya da 1-2 dakika gibi kısa sürelerde kendiliğinde geçen göz seğirmesinin genellikle yorgunluk, stres, sigara, alkol, kafein, dengesiz beslenme, uykusuzluk ya da bazı ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabileceğini kaydeden Selvi, bunların ortadan kalkmasıyla göz seğirmesinin geçeceğini belirtti. Bedeninizin dinlenmesi gerektiğini, vitamin, magnezyum gibi eksikleriniz olduğunu, sigarayı bırakmanız gerektiğini anlatabilen göz seğirmesinin uzun sürmesi durumunda ise bir hastalığın habercisi olabileceğini belirten Selvi, kişinin kontrolü dışında ve uzun süreli olduğu zaman sinir bozucu bir hale gelebileceğini ifade etti.

Op. Dr. Selvi, bazı hastaların haftalarca hatta aylarca göz seğirmesi şikayeti olduğunu, bunların altında ciddi nedenler, göz ya da sinir sistemine bağlı hastalıklar yatabileceğini belirterek, bir haftayı aşan göz seğirmesi ile birlikte gözde kızarıklık, şişlik ya da üst kapakta düşüklük oluşması, gözdeki seğirmenin yüzün başka yerlerinde de hissedilmesi halinde mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerektiğinin altını çizdi.

GÖZ SEĞİRMESİ NEDEN OLUR?
Başta göz kuruluğu, göz alerjileri, göz bozuklukları, konjonktivit, göz içi iltihapları, göz tahrişi ya da ışık intoleransı gibi hastalıkların neden olduğu göz seğirmesine nadiren bell paralizi, distoni, parkinson, tourette sendromu sinir sistemi hastalıklarıda neden olabilir.

GÖZ SEĞİRMESİ NASIL GEÇER?
Göz yorgunluğuna bağlı olarak da göz seğirmesi meydana gelebileceğini kaydeden Selvi, bilgisayar karşısında, masa başında çalışanları, gözlerini uzun süre belli bir noktaya odaklayarak dikiş diken, yazı yazan ya da kitap okuyanları uyardı ve gözlerin her 20 dakikada bir dinlendirilmesini önerdi. Gözleri kapatarak 1-2 dakika dinlendirmenin, uzağa odaklanarak bakmanın basit uygulamalar olduğunu belirten Selvi, ayrıca göz kuruluğu, yalancı miyop gibi siliyer kas spazmlarının da engellemesinin faydalı olacağını kaydetti.

-Bilgisayar ya da televizyon ekranında parlama varsa ekranın yerini değiştirin ya da yansıma önleyici filtre kullanın.
-Beslenme biçiminize özen gösterin. Kafeinli içecekler, alkol tüketimi gibi alışkanlıklarını gözden geçirin. B ve B12 içeren besinler tüketin.
-Yaş, kondisyon ve sağlık durumunuza uygun egzersizler yapın.
-Düzenli uyuyun.
-Kullandığınız bazı ilaçlar göz seğirmesine yol açabilir. Kullanmakta olduğunuz ilaçlar konusunda doktorunuzu bilgilendirin.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *