» 
»
 

Göz tansiyonu denilen glokom körlük sinsice ilerliyor

Başlangıçta belirti vermeyen göz tansiyonu (glokom) hastalık ilerledikten sonra saptanıyor ve görme kaybedilerek geri döndürülemiyor.

Geri dönüşü olmayan körlüğe neden olan glokom yani göz tansiyonunun başlangıçta ciddi belirti vermediğini belirten Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Yaşar, 40 yaş üzerinden görülebilen ve ciddi göz sorunları arasındaki glokomun sessizce ilerlediğini kaydetti.

"Primer Açık Açılı Glokom" Türkiye'deki glokomlar arasında en yaygın olanı ve göz sinirine artan göz içi basıncın zarar vermesi nedeniyle görme alanını daraltması olarak açıklanıyor. Yaşar, eğer tedavi edilmezse bunun körlükle sonuçlanabileceğini ifade etti. Glokomun başlangıçta belirti vermediği için daha çok hastalık ilerledikten sonra saptandığını kaydeden Yaşar, görme kaybının ise geri döndürülemeyeceğini belirtti.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ
40 yaş üstü kişilerin düzenli olarak her yıl göz kontrollerini yaptırmaları gerektiğini ifade eden Yaşar, kayıplar hücre ölümü şeklinde olduğu için geri dönüşüm olmadığını, bu nedenle erken tanının çok büyük önem taşıdığını dile getirdi. Tanıda tek başına göz tansiyonu ölçümünün yeterli olmayacağını belirten Prof. Dr. Yaşar, görme alanı, retina sinir lifleri ve kornea kalınlığı ölçümü ve göz doktorunun detaylı göz siniri muayenesi yapması gerektiğinin altını çizdi.

DÜZENLİ TAKİP VE TEDAVİ KÖRLÜĞÜ ENGELLEYEBİLİR
Eğer hastaya glokom tanısı konulmuşsa düzenli aralıklarla yapılacak takip ve uygun ilaçlarla tedavi ve hatta gerektiğinde lazer ve cerrahi operasyonlarla göz için basının düşürülebileceğini kaydeden Yaşar, bu sayede körlüğün önüne geçilebileceğini belirtti. Tedavinin ise her hasta için ayrı şekilde planlandığını ve takiplerin ömür boyu sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *