» 
»
 

Göz tansiyonu hastalığı körlüğe sebep olabiliyor

Halk arasında karasu hastalığı olarak bilinene göz tansiyonu ciddi hastalıklara hatta körlüğe bile sebep olabiliyor. Peki göz tansiyonu nedir? Göz tansiyonu kimlerde görülür? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? İşte detaylar...

Çok ciddi hastalıkla yol açabilen göz tansiyonu migrenden körlüğe kadar pek çok rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Sabah kalktığınızda sık sık baş ağrısı çekiyor, televizyon izlerken gözlerinizde bir ağrı hissediyor iseniz göz tansiyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Çevredeki nesneler zaman zaman bulanıklaşıyor ve geceleri lambaya baktığınızda etrafında halkalar görüyosanız mutlaka gözlerinizden muayene olmanız gerekir. Uzmanlar insanların daha da çok bilinçlenmesi ve belirtlerin artması ile birlikte uzman desteği almaları konusunda uyarılarda bulunuyor.

Göz tansiyonu nedir diye soracak olursanız, göz içindeki basıncın normalden daha yüksek olması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Genellikle 40 yaş ve üzeri kişilerde görünen göz tansiyonunun belirtileri ise zaman zaman bulanık görme, ışık etrafında halkalar görme, sabahları sık sık baş ağrısı çekmektir. Göz içinde gözün beslenmesini sağlayan ve göz içinde salgılanan gerekli olan göz sıvısının boşalmaması ile birlikte göz içerisinde basınç bir anda yükselir. Bu durumun sıklıkla yaşanması durumunda göz sinir hücleri zarar görür.

Göz tansiyonunun en büyük etkenlerini ise, şeker hastaları, genetik faktörler, miyop veya hipermetrop olanlar, kansızlık, uzun süren kortizon tedavisi gören hastalarda daha çok görünmektedir. Hastalık zaman içerisinde gözdeki hücrelere zarar verir ve belirtilerinde ciddiye alınmaması ile birlikte artık patlak verir.

Göz tansiyonunun tedavisinde ilk başta ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi genellikle %80-90 oranında başarı göstermektedir. Ancak tedavinin başlamaması ile birlikte göz tansiyonu ciddi hastalıklara hatta körlüğe bile yol açabilir. Hastalığın en büyük sakıncası körlüktür. Eğer zamanında ilaç tedavisine başlanmazsa, lazerle veya cerrahi bir yöntemi gerekebilmektedir.

 

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *