» 
»
 

Gözaltına alınan HDP'li 11 milletvekili nerelere götürülecek belli oldu

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 11 HDP’li Milletvekilinin gözaltına alındığı bilgisini verdi. Gözaltındaki HDP'li milletvekillerinin hangi illere götürüleceği de belli oldu.

Bakanlığın yazılı açıklamasında Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Bingöl Cumhuriyet Savcılıklarının kolluk birimlerine talimat vermesi ile 11 HDP’li Milletvekili hakkında yakalama işlemi yapıldığı belirtildi. İçişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü, Leyla Birlik, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak, Abdullah Zeydan, Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Ziya Pir, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın yakalanarak gözaltına alındığı bildirildi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk’ün yurtdışında olduğu tespit edilirken, haklarında gözaltı kararı bulunan Diyarbakır Milletvekili İmam Taşcıer ile Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan için sürecin devam ettiği bilgisi verildi.

Gözaltına alınan HDP’li milletvekilleri haklarındaki soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılıklarına götürülecek. Buna gore Demirtaş ve Yüksekdağ ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım için Diyarbakır’a, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Ferhat Encü ve Leyla Birlik Şırnak’a, Hakkari milletvekilleri Selma Irmak ve Abdullah Zeydan ise Hakkari’ye götürülecek. Haklarında gözaltı kararı verilen milletvekilleri soruşturmayı yürüten illerin cumhuriyet başsavcılıklarına götürülürken, yurt dışında bulunduğu tespit edilen Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkındaki soruşturmayı yürüten Şırnak, Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkındaki soruşturmayı da Van Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü bilgisi alındı.

Yakalama süreçleri devam eden henüz gözaltına alınmayan Diyarbakır Milletvekili İmam Taşcıer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan hakkında ise Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı yakalam kararı çıkardı.

Diyarbakır, Van, Hakkari, Şırnak ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca haklarında yürütülen terör soruşturması kapsamında ifade vermeye gitmeyen HDP’li milletvekillerine yönelik operasyon başlatıldığı bilgisinin ardından 11 milletvekilinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanun çerçevesinde yargılamalar başlatılmış, Cumhuriyet Başsavcılıklarının verdiği talimata göre Demokratik Toplum Kongresi (DTK), KCK ve 6-8 Ekim olaylarına yönelik soruşturmalar kapsamında milletvekilleri ifadeye çağırılmıştı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 13 Temmuz’da hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "halkı alenen tahrik" suçundan ifade vermiş, Ankara Adliyesi çıkışında ise "Dokunulmazlıkların fezlekeler yoluyla muhatabı kimse savcılarımızın çağrılarına icabet etmeli" şeklinde konuşmuştu. 3 Ağustos’ta ise CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal hakkında düzenlenen fezleke nedeniyle Antalya Adliyesi’nde ifade vermişti. Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Sağlık Bakanlığı yaptığı dönemde bir kişinin verdiği dilekçe ile ilgili Yargıtay Başsavc��lığına ifade vermiş, daha sonra yaptığı açıklamada milletvekillerinin ifade vermekten kaçınmaması gerektiğini belirtmişti.

Haklarında dosya bulunan HDP milletvekilleri ise ifade vermeyi kabul etmemişti. Anayasa değişikliği sonrasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ifade vermek üzere hiçbir arkadaşının mahkeme ya da savcılığa gönüllü olarak gitmeyeceğini, ifadelerini almak isteyenlerin kendilerini zorla götüreceklerini ifade etmişti. Demirtaş “Şimdiden hakim ve savcılara söylüyorum şimdiden hazırlık yapsınlar. Biz hazırız. Bunlar artık siyasi krizdir. Tıpış tıpış kendi ayağımızla gitmeyeceğiz. Ya tutuklama ya yakalama ya da zorla getirilme" şeklinde konuşmuştu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *