» 
»
 

Gözün düşmanı yapay ışıklara dikkat edin

Kış ayarının gelmesiyle de evde, ofiste ve tüm kapalı alanlarda maruz kaldığımız yapay ışıkların geliş açısı, parlaklık derecesi gibi detaylar göz sağlığınızı bozabilir.

Kış aylarında, doğal ışıkla aramızdaki mesafenin açılması, yapay ışık kullanımını artırıyor. Evde, ofiste ve tüm kapalı alanlarda maruz kaldığımız yapay ışıkların geliş açısı, parlaklık derecesi gibi detaylar göz sağlığını çok yakından ilgilendiriyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Alaeddin Durmaz, yapay ışıkların göz sağlığını olumsuz etkilediğini belirtirken, alınması gereken önlemleri sıraladı.

Günümüz dünyasında kapalı mekanlarda ve doğal ışıktan uzakta geçirdiğimiz zamanlar, günden güne artıyor. Bu süre kış aylarında çok daha fazla oluyor. Işığa duyulan ihtiyaç zamanlarda ise devreye yapay ışıklar giriyor. Ancak bulunduğumuz ortamı aydınlatmak amacıyla kullandığımız ışıklar, doğru kullanılmadığı takdirde göz sağlığınızı bozabiliyor. Genelde dikkat edilmeyen bu detay, ilerleyen zamanlarda göz hastalıkları başta olmak üzere birçok sağlık problemine yol açabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Alaeddin Durmaz’ın onuyla ilgili yaptığı açıklamada, kişilerin ev ve çalışma ortamlarında, özellikle parlak ışıktan kaçınmaları gerektiğini ve ışığın migren, göz tansiyonu, miyozis ve miyopi gibi bir çok hastalığa etki ettiğini belirtti. Işığın çok parlak olduğu ortamlarda göz bebeğinin küçüldüğü durumlarda baş ağrısına neden olacağını ve migreni tetikleyebileceğini ifade etti.

Aydınlatmalarda floresan ampullerin çok fazla elektromanyetik dalga yaydığını ve ışığı ketik ketik gönderdiği için önerilmediğine dikkat çeken Durmaz, LED ampul kullanılmasının gözleri daha az yoracağı tavsiyesinde bulundu. Durmaz, aydınlık kadar loş ve karanlık ortamların da gözler için problem yaratacağını karanlık ortam olduğunda daha iyi görebilmek için göz bebeği büyüdüğünü bunun da göz tansiyonunun artmasına neden olabildiğine dikkat çekti. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *