» 
»
 

Gribal enfeksiyon baharda artış gösteriyor

Son haftalarda hava sıcaklıklarındaki artışa bağlı olarak gribal enfeksiyon nedeniyle hastanelere yapılan başvuruların artış gösterdiği ifade ediliyor.

Bahar ayları ile birlikte hava sıcaklıklarındaki yükselişe paralel olarak özellikle çocuklarda gribal enfeksiyon görülme oranının arttığını ifade eden Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Kılınç, vücut direncinin düşmesi ile birlikte meydana gelen gribal enfeksiyonu önlemek için giysi ve beslenme konusuna önem verilmesi gerektiğini kaydetti. Kıştan çıkan insanların baharda güneşin yüzünü göstermesi ile birlikte henüz bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olduğunu belirten Kılınç, hastalıklar açısında aslında kış döneminin son dönemlerinin yaşandığını ifade etti.

YAZLIK KIYAFET İÇİN HENÜZ ERKEN
Henüz bağışıklık sistemi tam gelişmemiş olan çocukları hastalıklardan korumanın aslında basit önlemlerle mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Kılınç, ailelerin güneşe aldanarak kıyafetleri hemen yazlığa döndürdüklerini, ancak yiyeceklerde C vitaminini ihmal ettiklerini dile getirdi. Gereken önlemlerin alınmaması durumunda hastalığa yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Kılınç, "Korunmadan hareket ediyoruz" şeklinde konuştu.

Özellikle baharda gribal enfeksiyona yakalanma riskinin normalin üstünde olmasının baharın etkisiyle düşen vücut direnci ile bağlantılı olduğunu ve mikropların daha etkin olduğunu belirten Kılınç, "C vitamini tüketmemeye ve güneşe aldanıp yazlık kıyafetler giymeye başlamak için henüz erken. Ailelerin biraz daha temkinli davranması gerekiyor." ifadelerini kullandı. Yazlık kıyafetlere geçmek için ise en az 10 gün olduğunu sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *