» 
»
 

Gribe karşı en doğal ilaç soğan kebabı

Kış şartlarının yaşanmaya başlaması ve havaların iyiden iyiye soğuması ile birlikte grip ve nezle vakaları da artış göstermeye başladı. Peki gribe karşı doğal yoldan alınabilecek neler var? İşte Gaziantep mutfağında oldukça önemli bir yeri olan soğan kebabı...

Mevsim geçişlerinde grip ve nezle gibi hastalıklara karşı tercih edilen soğan kebabı Gaziantep'in en önemli lezzetleri arasında yer alıyor. UNESCO tarafından gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep, soğan kebabı ile de oldukça iddialı.

Özellikle kış aylarına geçiş döneminde insanların sıkça yakalandığı soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklar için bilinen en etkili doğal yiyeceklerden olan soğan ile yapılan bu kebap, hem lezzeti hem görüntüsü hem de şifa kaynağı olması nedeniyle herkesin ilgisini çekiyor. Yerli turistler olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini çeken soğan kebabı ile ilgili Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi diyetisyeni Demet Taş'ın yaptığı açıklama, soğan kebabının neden tercih edildiğini de gözler önüne seriyor.

Taş'ın açıklamasına göre bol miktarda A, B, C vitamini ile fosfor, iyot, kükürt gibi faydalı maddeler içeren soğan, doğal antibiyotik olarak görülüyor. Cilt hastalıklarından romatizmaya kadar pek çok hastalığa iyi gelen soğan ayrıca iyi bir idrar söktürücü ve vücutta biriken üre ve suyu dışarı atmaya yardımcı oluyor. Pankreası da çalıştıran soğan insülin ifrazatını arttırıyor ve kan şekerini düşürüyor. Taş, soğan yenen ülkelerde yapılan araştırmalara göre kanser hastalığının nadir olarak görüldüğünü dile getirdi.

Ayrıca soğanın bağırsak kurtlarını dökmek için oldukça faydalı olduğuna dikkat çeken Taş, soğuk havalarda özellikle bedenin savunma sistemini güçlendirmesi nedeniyle tüketilmesi gerektiğini belirtti.

sogan kebabi

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *