» 
»
 

Grip aşısı hangi aylarda yaptırılmalı? Kimler aşı olabilir?

Havaların ani soğuması ile yaşanan sıcaklık farkları grip ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi bir çok hastalığa da davetiye çıkarmış oldu. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen bu hastalıklar için geliştirilen grip aşısı bu dönemlerde daha büyük önem kazanıyor. Peki grip aşısı ne zaman yapılır? Kimler grip aşısı yaptırabilir? İşte cevabı...

Öksürük, yüksek ateş, burun tıkanıklığı, kulak ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren grip bir salgın şeklinde kişiden kişiye bulaşabilen bir rahatsızlık çeşididir. Özellikle grip mevsiminin başladığı ve hastalığın hastalığın kişiden kişiye yayıldığı Sonbahar'da gripten korunmanın yollarını ve grip aşısını kimlerin yaptırması gerektiğini okuyucularımız için araştırdık.

Gribal virüslerden korunma yöntemlerinin başında gelen grip aşısı grip virüsüne karşı olan bağışıklığımızı arttırarak vücudun üzerinde koruma kalkanı oluşmasını sağlar. Yaptırılan aşı ile grip virüsüne karşı vücut antikor oluşturur. Grip aşısı uzman görüşlerine göre Eylül, Ekim aylarında hastalanmadan önce yaptırılmalıdır. Aşı yaprıldıktan yaklaşık 2 hafta sonra kişinin vücudunda antikor oluşumunu sağlayarak, tam bir koruma sağlamaktadır. Bu nedenle aşının grip olduktan sonra yaptırılmasının bir anlamı bulunmamaktadır.

Özellikle sağlık sektöründe çalışanla, hemşireler, doktorlar, hasta bakıcılar, 60 yaşın üzerindeki kişiler, kronik hastalığı olanlar, organ nakli yaptıranlar için önerilen bu aşının yaptırılma dönemine dikkat edilmesi hastalıktan korunabilme açısından önemli bir husustur. Bunun yanı sıra sigara ve alkol kullananlar aşı yaptırması gereken kişilerin başında gelmektedir.

Yayılma hızının kalabalık, havasız ortamlarda iki katına çıktığı bilinen grip, okulların açılması ile bir sınıf içerisinde toplanan öğrenciler arasında salgın hastalık gibi davranarak hasta bir çocuk ile teneffüs edilen aynı havadan bile sağlıklı çocuğa bulaşabilmektedir. Bu nedenle çocuklara bu ortamlarda hapşırırken mendil kullanımlarının enfeksiyonun yayılmasını engelleye bileceğinin bilgisi verilmeli teneffüslerde açık havaya çıkmaları konusunda uyarıda bulunulmalıdır.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *