» 
»
 

Grip aşısı kimlere ne zaman yapılır?

Hava sıcaklıklarındaki değişimler ile birlikte gribe yakalanma olasılığı artıyor. Önümüzün kış olması dolayısı ile gripten korunmanın en temel yolu grip aşısı olmaktan geçiyor. Grip aşısı ne zaman yapılır? Grip aşısı kimlere yapılır? Sorularının yanıtı haber detaylarında…

Aşılama sayesinde gripten en etkin şekilde korunabiliriz. Mevsimsel grip nedeni ile hastaneye başvuranların sayısı, grip aşısı etkisi ile büyük oranda azalır.  Özellikle risk grubunda olan kişilerin muhakkak grip aşısı yaptırması gerekir. Peki, grip aşısı kimlere yapılır? Ne zaman yapılır?

Gebeler, kronik sağlık problemleri olanlar (kalp-damar hastalıkları, kronik akciğer hastaları, kronik böbrek hastaları, kronik karaciğer hastaları, aşırı obeziteler, şeker hastaları, 65 yaş ve üstü yetişkinler, grip aşısı önerilen risk grubundadır. Öte yandan bakım evinde kalanlar, bakım verenler, sağlık çalışanları ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler de bu risk grubundadır.

Tüm sağlık gruplarına grip aşısı SGK tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Grip aşısının koruyuculuğunun başlaması en az iki haftalık sürecin ardından etkisini gösterir. Grip aşısı için genellikle Ekim ve Kasım ayları tercih edilmelidir. Aşı yaptırmayanların Mart ayı sonuna kadar aşı yaptırması gerekir.

Aşının koruyuculuğu 6 ile 8 ay kadar sürer. Grip aşısı, 6 aylıktan daha küçük bebeklere, aşının içerisindeki bileşenlere karşı alerjisi olanlara, yumurta alerjisi olanlara yapılmaz. Orta ve ağır derecede enfeksiyonu olan kişilere aşılama yapılabilmesi için, hastanın iyileşmesine kadar beklenmesi gerekir.

Grip aşısının yan etkileri bulunmaktadır. Nadiren de olsa alerjik reaksiyon gösterebilir. En belirgin yan etkileri kolda halsizlik, ağrı, hafif ateştir. Yan etkiler 1-2 gün içerisinde düzelmektedir. Grip aşısı yaptırmak isteyen kişilerin kış mevsimi başlamadan önce yaptırmaları gerekir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *