» 
»
 

Grip ile nezleyi karıştırmayın! İşte farkları...

Kış mevsiminde sıklıkla karşılaşılan grip ve nezle rahatsızlığını çoğu kişi karıştırmaktadır. Peki, grip ile nezle arasındaki fark, belirtiler ve tedavi yöntemleri nelerdir? Detaylar haberde...

Mevsim geçişlerinde ve özellikle kış aylarında görülme olasılığı daha da artan gribal enfeksiyonlar bağışıklık sisteminin de zayıflaması ile ortaya çıkıyor. Grip ve nezle halk arasında birbirinden çokta ayrı tutulmasa da aslında ikisi farklı rahatsızlıklardır. Peki, grip ve nezle arasındaki farklar nelerdir?

Isı değişiklikleri üst solunum yollarını kötü etkiler. Nezle boğaz ağrısı ile bağlayıp 4-5 gün kadar sürerken, yüksek ateşe neden olan grip 15 güne kadar sürüyor. Nezle de burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi gibi belirtiler oluşurken, erişkinlerde genellikle ateş görülmez. Boğaz ağrısı ile başlayan rahatsızlık hastalığın 5'inci gününde burun tıkanıklığı, burun akıntısı, yüzde dolgunluk ve öksürük de görülüyor. Bir haftanın ardından ise şikayetler giderek azalır.

Gripte ise durum farklıdır. 38 derece ateş olmakla birlikte ateş birkaç gün devam eder. Şiddetli halsizlik, kas ağrıları ve baş ağrısı görülür. Özellikle boğaz ağrısı, kuru öksürük ve burun şikayetleri de görülebilir. Grip 15 güne kadar sürebilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının teedavisinde, dinlenme ve yeterli sıvı alımı oldukça önemlidir. Hastalığın süresini kısaltan herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamakta birlikte, şikayetlerin azalması ya da ateşin düşürülmesi için doktor tavsiyesi ilaçlar kullanılabilir. Vücut ağrıları için de ağrı kesiciler kullanılabilir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *