» 
»
 

Grip mi yoksa nezle mi olduğunuzu bilmiyorsanız işte arasındaki farklar!

Pek çok insan grip ve nezleyi birbirine karıştırır ve hangisine yakalandığını bilemez. Grip mi nezle mi? etkinliğinde ikisi arasındaki farklar anlatıldı.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nde düzenlenen "Grip mi, nezle mi? "etkinliğinde ikisi arasındaki farklar, belirtileri ve tedavi yöntemleri anlatıldı. Kış aylarının en yaygın hastalıkları arasında yer alan grip ve nezlenin farkı belirtileri ile ortaya çıkıyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalından uzman Dr. Sibel Bolukçu, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinen nezlenin süresi ve belirtileri açısından çocuklarda ve yetişkinlerde farklılık gösterdiğine işaret etti. Nezlenin çocuklarda soğuk algınlığı, burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı, halsizlik ve ateş ile karakterize olduğunu belirten Bolukçu, erişkinlerde soğuk algınlığı, burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı ile karakterize olduğunu ifade etti. Nezle şikayetlerinin çocuklarda 10 ila 14 gün arasında devam ettiğini belirten Bolukçu, erişkinlerde bu sürenin 5 ila 7 gün arasında olduğu ve tedavide antibiyotiğe yer olmadığı bilgisini verdi.

Gribin belirtileri arasında burun akıntısı ve boğaz ağrısının bulunmadığını belirten Uzman Dr. Bolukçu, ateş, yaygın vücut ve bağ ağrısı ve öksürük gibi şikayetlerin olduğunu değerlendirdi. Hastalarda genellikle herhangi bir problem yaşanmadan gribin atlatıldığını ve 1-2 hafta içinde iyileşildiğini ifade eden Bolukçu, eğer hastada solunum sıkıntısı, nefes darlığı, göğüs yada karında ağrı, baskı hissi, baş dönmesi, şuur değişikliği, şiddetli kusma gibi durumlar olması halinde mutlaka doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *