» 
»
 

Grip olmamak için evde alınabilecek pratik önlemler

Kış mevsiminin gelmesi ile yaşanan ısı değişimleri birçok hastalığı da beraberinde getirmekte. Uzmanlar, özellikle grip salgınlarına dikkat çekerken gribe karşı korunma evde uygulanılabilecek pratik yöntemlerden hakkında önemli bilgiler paylaştı…

Kış mevsimi denince akla ilk gelen grip virüsünün birçok çeşidi olduğunun altını çizen uzmanlar, bu virüslerin özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp, akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde ölümle sonuçlanan üzücü sonuçlar doğurabildiğini ifade ediyor.

Çeşitli belirtileri olan bu hastalıkta durum giderek kötüye gitmesi durumunda mutlaka hekime başvurması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bazı durumlarda ateş düşürücü ilaçlar ya da antibiyotik kullanmaması gerektiğini belirtti. Öte yandan evde küçük önlemler alınabileceğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç. Dr. Banu Yazıcı, özellikle bağışıklık sistemleri daha zayıf olan çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması gerektiğini ifade etti.

Yazıcı öğretmen ve ailelerin sınıflarının veya çocukların odalarının yeteri kadar havalandırılmasını sağlamasının da alınabilecek tedbirler arasında olduğunu, çocuk odalarında mümkünse tüylü oyuncak ve halı bulundurulmamasının özellikle alerjik çocukların ataklarını önleyeceğinin altını çizdi.

Yrd. Doç. Dr. Yazıcı, Aileler evde alabilecekleri önlemler konusunda da bilgilendirerek, çocuklarının okul çantalarına el eatiseptikleri koyabileceklerini, evde ortak kullanılan havlu ve mutfak bezlerini her gün, çarşaf ve nevresimlerin de her hafta değiştirilmesi gerektiğini, çamaşırları bu dönemde mutlaka ütülenmesi gerektiğini kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *