» 
»
 

Grip ve nezlede antibiyotik kullanımı doğru mudur?

Kış aylarının başlıca hastalıkları olan grip ve nezle konusunda doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgiler veren Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB AD Klinik Sorumlusu Prof. Dr. Müge Özcan, bu hatalıklarda antibiyotik kullanılmaması konusunda uyardı…

Grip ve nezlenin halk arasında aynı hastalık olarak değerlendirildiğinin altını çizen Prof. Dr. Müge Özcan, her iki hastalıkta da vücudun farklı virüslerle savaştığını ve her ikisinde de hastalığın farklı belirtilerle ortaya çıktığını ifade etti.

Nezlenin olma sebebinin rinovirüsler olduğunu belirten Prof. Dr. Özcan, bu rahatsızlıkta burun, boğaz, geniz ve bazen de nefes borusunu etkilediğini, genizde kaşıntı ve hapşırmayla başladığını ve sonrasında boğaz ağrısı, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı yaşandığını kaydetti.

Grip de ise, influenza virüsünün vücutta daha ağır bir tablo çizdiğini, burun akıntısı, tıkanıklığı ve boğaz ağrısının yanı sıra, baş ağrısı ve 38 derecenin üzerine çıkan ateş görüldüğünü ifade etti. Bir birine benzerlik gösteren bu her iki hastalıkta da antibiyotik tedavisi uygulamanın doğru olmadığını açıklayan Özcan, en fazla 10 gün süren bu rahatsızlıklarda İstirahat, bol sıvı alınması, gerekli görüldüğü hallerde ise ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçların kullanılabileceğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *