» 
»
 

Grip ve soğuk algınlığına turşu bire bir!

Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı nedeni ile hastanelerin acil servisleri dolup taşıyor. Bağışıklık sisteminin zayıf olması gribal enfeksiyonları tetiklerken, bu sistemi güçlü kılmak için uzmanlar turşuyu öneriyor.

Kış mevsiminde gün yüzüne çıkan bazı hastalıkların yaygın hale gelmesi ile birlikte bağışıklık sistemine yararlı olan turşu tüketimi de artıyor. Sağlık açısından pekçok yararlı olan salatalık, yeşil domates, havuç, biber, kornişon, soğan, lahana, kereviz ve maydanoz yaprakları ile sebzelerin limon, sirke ve tuzla yapılan turşular, en çok kış aylarında ilgi görüyor.

Özellikle gribal enfeksiyonlara karşı turşunun etkisi bulunuyor. Bu nedenle de kış aylarında turşuya olan talepte artış yaşanıyor. Turşu içerisindeki sodyum oranından dolayı gribal enfeksiyonlara karşı doğal bir yiyecektir. Turşu, mineral ve vitamin açısından da oldukça zengindir. Lif oranının yüksek olmasından dolayı kolay sindirilebilir bir yiyecektir. Doğal fermente edilmiş turşu çeşitleri sindirimi kolaylaştırır ve pek çok bakteri için iyi bir kaynaktır.

Ancak tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan insanların turşu tüketimi konusunda çok dikkatli olmaları gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *