Grönland eriyor! Bilim adamları endişeli

Grönland'da büyüyen su yosunları nedeniyle deniz suyunun beklenenden daha fazla yükselebileceği bilim adamlarını endişelendirmeye başladı.

İngiliz bilim adamları Grönland'da ılıman iklim koşullarının etkili olması nedeniyle büyüyen su yosunlarının yüzeyde kararmayı teşvik ettiğini belirterek kararan buz tabakasının beyaza göre daha fazla radyasyon çekmek suretiyle erimesinin hızlandığına dikkat çekti.
Grönland, Kuzey Kutbu'nda yaklaşık olarak Birleşik Krallık'ın 7 katı büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. BBC'nin haberine göre, eğer Grönland'ın buz kütlesi erirse dünyadaki ortalama deniz duyu seviyesi 7 metre yükselecek. Bu da bilim adamlarını şimdiden endişelendirmeye başladı.

Farklı türlerdeki su yosunlarının Grönland'da nasıl yayıldığını araştıran bilim adamları Black and Boom adlı projelerinde bazı bilgiler elde etmeyi amaçlıyor. Su seviyesindeki artışın elde edecekleri verilere göre hesaplanacağını belirten İngiliz bilim adamları, en kötü senaryoda yaşadığımız yüzyılın sonunda su seviyesinde 98 santimetrelik artış öngörülüyor.

Grönland'ın küresel bazda deniz suyu seviyelerindeki artışa yılda 1 milimetre katkısı bulunuyor. Son 20 yılda ise kış mevsimi boyunca yağan kar nedeniyle elde ettiği buz kütlesinden daha fazla buz kaybetmiş bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *