» 
 

GSS borcunu sildirmek için son gün 2 Ocak 2017!

Öncesinde gelir testine hiç girmeyenler gelir testini yaptırıp, aftan yararlanabilirler. Genel Sağlık Sigortası prim borcunu yapılandırmak isteyenlerin 2 Ocak 2017 tarihine kadar başvuruda bulunması gerekmektedir. Peki, GSS prim borcunu peşin ödeyenlere ve GSS prim borcunu taksitlendirme olarak ödemek isteyenlere sağlanan ayrıcalıklar neler?

Prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili süre tamamlandı. Ancan, Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan kişiler için fırsat halâ devam etmektedir. GSS prim borcunu sildirmek için başvuruda bulunan vatandaşlar, 2017'yi borçsuz olarak karşılayabilirler. GSS prim borcu konusunda sağlanan af ve yapılandırmadan yararlanmak isteyenler için son gün 2 Ocak 2017 olarak belirlendi. Daha öncesinde gelir testine giç girmeyenlere kısmi af sağlanıyor. Buna göre, çalışmayan ve bir sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında yer almayan kişilerin 2012 yılından itibaren gelir testini yaptırması gerekiyor.

2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi yaptıranlar, yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise, geriye dönük tüm borçlar silinecektir. Bu kişi bu şekilde prim affından yararlanmış olacaktır. Bu nedenle mutlaka 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testi yaptırmakta fayda var. Eğer, daha öncesinde hi gelir testine girilmemiş kişiler gelir testini yaptıran kişinin hane içerisindeki kişi başına düşen asgari ücretin üçte birinden fazla ise, geçmişe dönüş borçlar gelir testinin sonucuna göre güncellemeye alınacak.

PEŞİN ÖDEME VEYA TAKSİTLENDİRME

GSS prim borçlarını peşin olarak ödeyen kişilerin borçlarının faiz, gecikme zammı ve cezaları da silinecek. Bu sayede güncellenen borcun sadece ana parası ödenmiş olack. Güncellenen prim borcunun taksitlendirmesi durumunda ise gecikme zammı ve cezası silinecek. Dolayısıyla peşin ödeyenler faizden de kurtulmuş olacak. Taksitle ödemek isteyenler ise gecikme zammı ve cezasından kurtulacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *